Kalkansöğüt Köyü Lalapaşa Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kalkansöğüt Köyü Lalapaşa Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalkansöğüt Köyü Lalapaşa Bilgileri - Kalkansöğüt Köyü Hakkında -Kalkansöğüt Köyü Tanıtımı - Kalkansöğüt Köyü Resimleri  İlçe: LALAPAŞA - İl: EDİRNE

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 152 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22950
  Alan Kodu 0284
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Lalapaşa
  Web Sitesi
  Kalkansöğüt, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  kalkansöğüt köyü'nün adı 1960 lı yılların ortalarına kadar köy çeşmesinin alt tarafında bulunan eğik söğüt ağacından gelmektedir.Hikayesi köy kurulamadan çok önceleri,şuan Bulgaristan sınırları içinde bulunan çakıllı köyü'nün merası içindeymiş.Suyun aktığı yerde çobanlar gece yemek yerken gök kapısı açılmış ağaçlar secdeye eğilmiş.çobanın biri ağaç eğilince mendilini en uç dala bağlamış.gök kapısı kapanınca mendil bağlanan ağaç doğrulmuş ve köyün ismi buradan geldiği bilinmektedir..köyün kapaklıkaya mevkiinde 4000 sene öncesine ait dolmen köy çeşmesinin arka kısmında 3500 sene öncesinin erken roma dönemine ait taş işlemeli mezarlar ç.ıktığı söylenmektedir.kalıntılar edirnenin yerel gaztelerine SAMİ DÖŞLÜ tarafından bildirilmiş olup civar köylerdeki tarihi yerler ve efsaneleri hakkında edirne müzesine mektupla bildirilmiştir.müzede bu dosyalar mevcuttur.


  Coğrafya

  Edirne iline 47 km, Lalapaşa ilçesine 20 km uzaklıktadır.Hafif engebeli bir arazisi vardır.fakat köyün konumu düzlüktür.5000 dönüm civarında ekilebilir tarım arazisine sahiptir.Hacılar deresi ile hacılar köyüne elmadere ile hacıdanişment köyüne,kozpınar deresi ile vaysal köyüne sınırdır.kuzeyinde bulgaristan ile sınırdır.en yüksek tepeleri çakır kule bayırı ve kale bayırı (hisartepe)dir.sulu tarım yapılmaz.ormanlar meşelik seyrekte olsa dışbudak ve karaağaç bulunur.merada ahlat,kzılcık,fındık ve deli kiraz ağaçları vardır. yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.sebze meyve ürünlerini köylü kendi ihtiyacını karşılayacağı kadar üretmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genelde hayvancılıkla sağlanır.eskiden köyde toplam olarak 3000 civarında koyun,1000 civarında büyükbaş hayvan beslenirken bu sayı şimdilerde 350 koyuna düşmüştür.büyükbaş hayvan sayısı ise 300 civarındadır.bu hayvanların sütü satılarak gelir elde edilmektedir.ayrıca az miktarda balcılık,odun maktası,ayçiçek ve buğdaygillerden oluşmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köylünün içme suyunu karşıladığı köy çeşmesi 1957 senesinde yapılmıştır.köyün içme suyu şebekesi mevcuttur.eylül 2008 itibariyle yeni köy kahvasi inşaatına başlanmıştır.ekim ayı itibariyle yeni köy kahvesi açılacaktır.köyde Atatürk anıtı mevcuttur.

  ÇANAKKALE'DEKİ KALKANSÖĞÜTLÜ ŞEHİTLER

  HASANOĞLU HÜSEYİN 23 NİSAN 1915 TE ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR.
  NİSAN 1915 TE ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş