Kalkandere Nerede Nereye Bağlı

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kalkandere Nereye Bağlı,
Kalkandere Hakkında Bilgi


Kalkandere, Karadeniz Bölgesi’nde, Rize iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüzölçümü 95 km- olan Kalkandere ilçesi doğuda Merkez ilçe, güneyde İkizdere ilçe­si, batıda Trabzon ili, kuzeyde de İyidere ve Derepazarı ilçeleriyle çevrilidir. Alan bakımından ilin küçük ilçelerinden biri olan Kalkandere, Rize ilinin batı kesi­minde yer alır. Doğu Karadeniz Sıradağları­na bağlı kıyı dağlarının kuzey yamaçlarını kaplayan topraklan kısa ve hızlı akışlı akar­sularla parçalanmıştır. Bu akarsulardan en önemlisi, batıda Trabzon iliyle doğal sınır çizen İyidere’dir. Güneydeki dağlık alan ormanlarla kaplıdır.
İlçe halkının temel ekonomik uğraşı çay tarımıdır. 1984′te ilçenin çay üretimi 40.386 tondu. Ayrıca az miktarda armut, patates, mısır ve fındık yetiştirilir. Ekilebilir alanları sınırlı olan ilçenin dağlık kesimlerinde hay­vancılık yapılır.
Bizans, Selçuklu ve Trabzon İmparatorlu­ğu yönetimlerinden sonra 1461′de Osmanlı topraklarına katılan yerleşme, 19. yüzyıl sonlarında Trabzon vilayeti Lazistan sanca­ğının Rize kazasına bağlı bir nahiye merke­ziydi. Daha sonra Karadere adıyla Merkez ilçeye bağlı bir bucak merkezi, 1960′ta da Kalkandere adıyla ilçe merkezi yapıldı. Kırsal nitelikli küçük bir yerleşme olan Kalkandere kasabasında 1960′larda çay işle­yen bir atölye ile bir fabrika açılmıştır. İl merkezi Rize’ye 21 km uzaklıktadır. Kalkandere Belediyesi 1953′te kurulmuş­tur.
 

Üst