Kaligrafi Nedir - Kaligrafi Hakkında Bilgi

'El Sanatları' forumunda SeLeN tarafından 4 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kaligrafi Nedir - Kaligrafi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaligrafi ne demektir - Kaligrafi nasıl yapılır - Kaligrafi hat sanatı - Kaligrafi örnekleri  Tanım :
  Kelimenin kökeni Yunanca kallos 'güzel' ve graphos 'yazı' kelimeleridir. Süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Çin başta olmak üzere Doğu Asya Batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan bir çok kaligrafi örneği mevcuttur. İslam uygarlıklarında kaligrafi 'hat sanatı'- yabancı bir terim olan kaligrafi anlamını tam olarak karşılamıyor olsa da- adını alır.

  Hüsn-ü Hat ve Kaligrafi :
  Ülkemizde genellikle 'hat sanatı' ve 'kaligrafi' aynı çerçevede anılıyor olsa da aslında farklı konulardır. Temelde her ikisini de güzel yazı yazma sanatı olarak adlandırabiliriz. Fakat Hat Sanatı deyince akla ilk gelen şey; eski harflerle yazılan dini içerikli yazılardır. Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön planda olması sebebiyle Allah ve Peygamber sevgisini göstermek amacıyla 'Hattatlar' bu sanatı kullanarak günümüze kadar ulaşan pek çok eser bırakmışlardır. Hat sanatı kalligrafiye göre çok daha fazla emek ve uğraş isteyen bir sanat dalıdır Usta-Çırak ilişksi ile bir sonraki nesillere aktarılan hat sanatı bugün için çok fazla yaygın olmamakla beraber hale bu sanatı devam ettirmeye çalışan ustalar bulunmaktadır.
  Kaligrafi için ise latin harfleri kullanırak güzel yazı yazma sanatı diyebiliriz. Hat Sanatı'na göre öğrenmesi daha kolay omakla beraber iyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir. Kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. Genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan latin harflerini simetrik bir şekilde kağıda dökmek kaligrafinin en temel unsurlarından birisidir. Az bir zaman ve az bir kaynak ayırarak her kesimden insanın rahatlıkla öğrenebileceği bir sanat dalıdır. Ülkemizde halen pek çok kaligrafi ustası ve konuyla ilgli yazılmış pek çok kitap bulabilirsiniz.

  Temel Kaideler :
  Dik ve yatay çizgilerin paralel olması bu sanatın olmazsa olmaz şartıdır. Ayrıca harflerin boyutlarının aynı oması ve yazının genel olarak simetrik görünmesi güzel bir yazı yazmak için yeterli şartlardır. Bundan sonrası hayal gücünüze kalmış...

  Yazınızla Resim Yapın :
  Yazı yazarken yazdığınız konuyu resim olarak ifade edebilirsiniz. Örneğin İstanbul yazıyorsanız; "İ" "T" "B" ve "L" harflerini kullanarak yazınıza bir cami görünümü verebilirsiniz veya "Sandal" kelimesi için harfleri kullanarak bir sandal görünümü oluşturabilirsiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaligrafi Nedir Kaligrafi Forum Tarih
Latin Hat Sanatı - Kaligrafi Nedir ? El Sanatları 25 Ocak 2009
Kaligrafik Yazılar - İslami Resimler Dini Resimler 6 Kasım 2010
Corel Draw'da Kaligrafi - Kaligrafi Nasıl Yapılır ? Grafik ve 3D Tasarım 29 Kasım 2008
Latin Hat Sanatı-Kaligrafi Teknikleri El Sanatları 24 Kasım 2008
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25

Bu Sayfayı Paylaş