Kaleiçi Kapıları Sergisi

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kaleiçi Kapıları Sergisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya Kent Müzesi Projesi’nin açıkhava sergi alanındaki beşinci sergisi de Kaleçi’nin kapıları üzerine olacak.

  Sözkonusu olan Antalya Kal eiçi olunca, hem içinde barındırdığı tarih, hem süreç içinde bu tarihi mekanda yaşanan tahribat her dönem kentin ve kentlinin gündeminde yer almıştır. Antalya Kent Müzesi Proje Hazırlık Merkezi, kentin bu önemli mekanının değişimine tanıklık etmek ve Kaleiçi Kapıları’na ait görsel bir arşiv oluşturmak amacıyla Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü ile ortaklaşa “Kaleiçi Kapıları Sergisi”ni hazırlıyor.

  Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Nafia Özdemir Hanyaloğlu ve son sınıf öğrencilerinden oluşan 10 kişilik ekip, fotoğraf çekimleri öncesinde Kaleiçi’ni derinlemesine tanımak amacıyla kent tarihçisi Hüseyin Çimrin, mimar Mücella Uyar, rehber Selçuk Gür eşliğinde Kaleiçi’ni gezerek deneme çekimleri yaptı. Yaşama direnen orijinal kapılar ile değişim geçirmiş kapıları fotoğraflayacaklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Nafia Özdemir Hanyaloğlu, her bir fotoğrafın altına kapıların ait olduğu evlerin isimlerini ve adreslerini de ekleyeceklerini söyledi. Antalya tarihi için önemli bir çalışma yapıldığına dikkat çeken Hanyaloğlu, “Çektiğimiz fotoğrafın her biri için tarihçi ve sosyolog yorumları da alacağız” dedi.

  “Kaleiçi’nin Kapıları Sergisi’ne Katkılarınızı Bekliyoruz”

  Kaleiçi yaşamının bugününe tanıklık etmek amacıyla hazırlanan sergide, kentin bu önemli tarihi mekanının geçmişini de yansıtmak istediklerini belirten Antalya Kent Müzesi Projesi Kurucu Küratörü ve Proje Yöneticisi Orhan Silier, “Kaleiçi Kapıları Sergisi için Antalyalıların da katkılarını almak istiyoruz. Dileyenler eski Kaleiçi yaşamına, Kaleiçi evlerinin kapılarına, bu kapıların arkasındaki ve önündeki yaşama dair elinde bulunan fotoğrafları, sergide kullanılmak üzere Kent Belleği Merkezi ile paylaşabilir” dedi.

  Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak ya da fotoğraflarını paylaşmak isteyenler Sergi İletişim Koordinatörü Ernur Ercan’la 0 242 244 76 31 nolu telefonu arayarak veya ernurercan@antalyakentmuzesi.org.tr adresine mail göndererek iletişime geçebilirler.

  Serginin, Karaalioğlu Parkı Antalya Kent Müzesi Açıkhava Sergi Alanı’nda önümüzdeki aylarda açılması planlanıyor. Antalya Kent Müzesi Proje Hazırlık Merkezi tarafından hazırlanan ve 19 Aralık 2008’de açılan, kentin denizle olan ilişkisinin anlatıldığı “Antalya’nın Denizi Sergisi” ise halen bu alanda açık.

  Ayrıntılı Bilgi ve İletişim için

  ANTALYA KENT MÜZESİ PROJESİ
  Antalya City Museum Project

  1305 sokak No:12 / Haşimişcan Mahallesi 07100 Antalya

  M +90 505 310 80 36 / T +90 242 247 31 36 / F +90 242 243 25 82
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaleiçi Kapıları Sergisi Forum Tarih
Antalyanın Tarihi ve Turistik Yerleri - Antalya Kaleiçi Hakkında Bilgi Antalya Tanıtımı 9 Aralık 2010
Tuvana Hoteli Bilgileri ve Resimleri Kaleiçi Antalya Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 21 Haziran 2010
Argos Hoteli Bilgileri ve Resimleri Kaleiçi Antalya Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 14 Haziran 2010
Aydın Kaleiçi Camii Aydın Tanıtımı 22 Mart 2009
Eskiden kapıların ahşaptan yapılmasının nedenleri nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 22 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş