Kalecik Köyü Karakoçan Elazığ

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kalecik Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalecik Köyü Karakoçan - Kalecik Köyü Hakkında - Kalecik Köyü Tanıtımı -Kalecik Köyü Resimleri  İlçe: KARAKOÇAN - İl: ELAZIĞ

  Köy Muhtarı: ZEYNEL DOĞAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]
  Telefon:


  Cep Telefonu:  Demografik Bilgiler: [​IMG]
  Nüfusu:

  2000
  417

  1997
  427İle Uzaklığı:

  107 km
  İlçeye Uzaklığı:

  3 km
  Rakım:

  1110

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kurulan ilk köy aslında şuan kıyısında bulunduğu baraj gölü altında kalmıştır. Şu an ki konumu ise yenidir. Tarihi hakkında pek bilgi olmayışının sebebide budur.
  Kültür

  Köyde genel Kürt Kültürü yaşanmaktadır. Köy halkının tamamı kürtçe konuşmakta ve düğün, toplantı gibi etkinlikleride bu kültüre göre sürdürmektedirler.
  Coğrafya

  Elazığ iline 107 km, Karakoçan ilçesine 1 km uzaklıktadır. Karakoçan ilçesiyle arasında mesafe kalmadığından dolayı birleşmek üzere olduğu ve yakın bir zamanda ilçenin bir parçası olacağı anlaşılmaktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Ancak 1970 yılında yapılan baraj gölü dolayısıyla köy iklimi daha yumuşak hale gelmiştir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 500
  2000 417
  1997 427
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca ilçeye olan yakınlığı dolayısıyla hergün çalışmak için gündüz ilçeye gelip akşam dönen gelir sahipleri de bulunmaktadır.Ayrıca en önemli geçim kaynağnıı yurt dışından gelen para oluşturmaktadır
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için muhtar seçilmeye başlanmıştır. Halihazırda köyde muhtar ve köy ihtiyar heyeti köy idari yönetiminden sorumludur.
  Altyapı bilgileri
  Kalecik Köyü meydanı

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülmemektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi veya ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Ayrıca Baraj gölü kıyısında kurulu olan köyde iki adet çamlık mesire alanı ve bunlara ait tesisler bulunmaktadır. Bu tesislerde çocuk parkı, lokanta, büfe, piknik alanları v.b. yapılar mevcuttur. Bu yapı ve tesisler sayesinde özellikle yaz aylarında köy oldukça yoğundur. Yine 2003 yılında yeşillendirme çalışması yapılan mesire alanı karşısındaki burunda ileriye yönelik bir yatırım olarak gelişmektedir.


  kAYNAK:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalecik Köyü Karakoçan Forum Tarih
Akkaynak Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Kalecik Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Ekim 2011
Kalecik Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kalecik Köyü İyidere Rize Rize Tanıtımı 19 Nisan 2010
Kalecik Köyü Torul Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 8 Nisan 2010
Kalecik Köyü Hasanbeyli Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş