Kalebaşı Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kalebaşı Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalebaşı Köyü Koyulhisar resimleri - Kalebaşı Köyü Koyulhisar hakkinda bilgiler  Kalebaşı, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün eski adı Suham'dır.Yazılı belgeler bulunmamakla beraber köyün eski rum yerleşim bölgesi üzerinde olduğu bildirilmektedir.Eski yapıların rum usta işi oldukları da yapılan araştırmalarla belgelenmiştir.Başka bir bilgide ise köyün Aşağıkaleden kopma bir yerleşim olduğu bildirilmekte ve soyağaçları incelendiğinde bazı ailelerin Aşağıkale mahallesinden koparak Kalebaşı köyüne yerleştikleri görülmektedir.köyümüze Türklerin yani şimdiki halkın ataları Musul Telafer yöresinden dağılan Bayat Boyunun Modanlı kolundan Türkmenler gelerek yerleşmişlerdir.Urfa,Sivas,Elazığ,antakya,haymana bölgelerine kadar daığlmış bir Türkmen oymağıdır.Erzincan depreminde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunduğundan dolayı mal ve can kaybı yaşanmıştır.Köyün birkaç sülalenin birayaya gelmesinden oluştuğu görülmüştür.Belli başlı aileler İbrahimhocagiller(Kendirli), İlhamhocagiller(Arslan), Kadıoğulları(Kaya), Üzeyirağagiller(Bülbül), Kılıçlar, Müşgüoğulları(Taşkın),İbanağagiller(Tepe) ve Kemerlerdir.

  Kültür

  DÜĞÜN TÖRENİ:İlk önce kız evinde ve erkek evinde ayrı ayrı kına geceleri olur. Erkek evinde yemekler yapılır bütün köy tek tek davet edilir ve ayrıca çevre köylerde davet edilir. Onlara yemekler ikram edilir. Tepsilerde kadayıf tatlısı yapılır. Bazen gençler sofradan kadayıfı çalarlar. Birkaç arkadaş ayrı bir yerde yerler ama bu bir eğlence gibi bir şey oluyor. Tabi ki bu yemekleri yapacak kişiler yani aşçılar özenle seçilir. Genellikle aşçılar kadın olur. Ayrıca kına gecesi kız evinde ise geline kına yakarlar ve kadınlar sohbet verir. Ertesi gün damat evinden kız evine doğru yola çıkılır. Kız evinden gelin alınır ve erkek evine götürülür. BAYRAMLAŞMA: Bayram namazı kılındıktan sonra camiden çıkılır. Büyükten küçüğe doğru sıraya geçilir. Köyün en yaşlısı en önde olmak kaydıyla tek tek bayramlaşılır. Daha sonra ise herkesin evi tek tek dolaşılıp bayramlaşılır. Sabah saat 10 gibi aşağı mahallede saat 12 gibi yukarı mahallede saat 15 gibi de karşı mahallede yemekler verilir. Köyün gençleri toplanırlar eğlenirler. GECE EĞLENCESİ:Başka bir töre ise köy gençlerinin belirledikleri bir gecede köy değirmeninde ateş yakarak eğirmen çöreği yaparlar. Gençler O gece doyasıya eğlenirler. KELEK SALLAMA:21 Mart Navruz gününün akşam karanlığı bastığı zaman kelek sallama denen bir töre vardır. Köyün gençleri bir araya gelerek, çan ve kelekleri uzun bir sopaya bağlarlar, köyün ilk başındaki evden başlayarak tek tek dolaşılır. Herkesin kapısında kelek ve çanlar sallanıp maniler okunur, bulgur ve tereyağı toplanır. Topladıkları malzemelerle büyük kazanlada pilav yapılır. Köyün genç erkekleri gece yarılarına kadar doyasıya yerler ve doyasıya eğlenirler. YAYLA GÖÇÜ:Haziran ayının başında topluca yaylaya göçülür. Herkes göçünü yükleyip yaylaya gider. O gün gençler top oynar, yaylanın meydanında boğa güreşi yapılır, yayla boğası seçilir.

  Coğrafya

  Sivas ilinin kuzey sınırları üzerinde olup Sivas Şehir Merkezine 165 km uzaklıktadır. Koyulhisar ilçesinin 8 km batısında, D 100 karayoluna 4 km mesafededir. Giresun dağ sırasının kelkit vadisine bakan güney yamaçlarına kurulmuştur.Enlem:40.30 Boylam: 37.83

  İklim

  Coğrafi konumu dolayısıyla genel olarak Karasal iklime sahiptir. Fakat Kelkit ırmağı vadisinde bulunması sebebi ile Karasal iklim ile Denizsel iklim arası geçiş özellikleri görülür ki dolayısıyla Karasallıkta bir yumuşama, ılımanlaşma sözkonusudur. Bu; bölgede yetişen tarım ürünlerinde de etkisini göstermiş, Sivas ilinden ayrı olarak çok çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesine vesile olmuştur. Dolayısyla fiziki olarak Karadeniz Bölgesi sınırlarına dahil edilmiştir. Yayla ve çevresinde güçlü çam ormanı yapısı olmakla beraber köy çevresinde daha zayıf sahil çamı türü ağaçlıklar bulunmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 155
  2000 134
  1997 217

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda Arıcılık köyde faal olarak yapılmakta ve üretilen ballar büyükşehirlerde ve koyulhisar ilçesinde satılabilmektedir.Ayrıca köyden kente göç oranı çok yüksektir.Genç nüfüsun son yıllarda iş kurmak veya çalışma amacı ile başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlere göç ettikleri görülmekte, bu nedenle köyün sadece birkaç ihtiyar ve emekli sakinlere kalmasına ve tarım ve hayvancılığın hızla yok olmasına sebep olmuştur. Kalbeaşı köyünün iki adet mevsimlik çiftliği (Museri-Kızılcalar) ve bir adette Yaylası(Ardıçalanı) bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: Bahri Aslan(Bahri Hoca). Kahraman Kendirli. Ali Osman Kılıç. Haydar Tepe. Enver Kılıç.(2004-)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak az sayıda öğrenci olması nedeniyle öğrenciler köye 3 Km uzaktaki ilköğretim okuluna taşımalı olarak eğitim görmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Ayrıca bahçe sulaması için ark mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy yolu asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalebaşı Köyü Hakkında Forum Tarih
Kalebaşı köyü Sarıkamış Kars Kars Tanıtımı 22 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş