Kale Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kale Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kale Köyü Suşehri resimleri - Kale Köyü Suşehri hakkinda bilgiler  Kale, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Kale köyü bulunduğu bölgedeki yerleşim alanları içerisinde tarihi kalıntılar bulunan tek köydür.Köy Adını Yerleşim merkezinde bulunan ne zaman yapıldığı bilinmeyen tarihi kalesinden almaktadır.

  Bu nedenle köyün tarihi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Kaleya ait kalıntılar halen görülebilir durumdadır. Kalenin çevresinde su sarnıcı barınmak için ev kalıntıları ve ayrıca gene insan emeğiyle yapılmıs kazan gölü olarak adlandırılan, ne için kullanıldığı bilinmeyen dere içinde 5x5 büyüklüğünde yapay dere gölü bulunmaktadır. Ayrıca doğal olduğu düşünülen delikli taş ve mağara bulunmaktadır.

  Ayrıca sınırları içerisinde bulunan iz taş denilen bölgede taş üzerine yapılmış işaretler ve isimler bulunmaktadır.Yazılı bir tarihi bulunmadığından iztaş yaşlıların anlattıklarına göre yol üzerinde bulunan yerleşim yerinde (elle yapılmış) büyük çaplı yuvarlak bir taş bulunduğu ve bu taşın işaret olarak kullanıldığından adının iz taş olduğu söylenmekte idi.

  Köyün çevresinde yerleşim yeri kalıntıları bulunmaktadır.

  Kültür

  Kale Köyü’nde kültürel yapıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri coğrafi konumdur. Köyün İç Anadolu ile Karadeniz Bölgelerinin geçiş çizgisinde yer alması, iklim ve bitki örtüsünde olduğu gibi kültür ve folklarda da geçiş özelliklerini ön plana çıkarır. Yörede İç Anadolu ve Karadeniz kültürü bir arada görülür. Bunun en çarpıcı örneği, İç Anadolu Bölgesine has davul zurna ile Karadeniz Bölgesinin karakteristik enstrümanı kemençenin yan yana görülmesidir. Halk oyunlarında da geçiş özelliklerini görmek mümkündür. Kale Köyü’nde Karadeniz Bölgesinin “HORON”u ile İç Anadolu Bölgesi'nin “HALAY”ı adeta iç içe girmiş gibidir.

  Coğrafya

  Sivas iline 181 km, Suşehri ilçesine 50 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 304
  1997 306

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Müslüm Kömür
  1999 - Lisan YALÇIN
  1994 - Lisan YALÇIN
  1989 - Hami KARACA
  1984 - Hami KARACA

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kale Köyü Hakkında Forum Tarih
Kaleköy Köyü Hakkında Bilgi Sarıoğlan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kaleköy Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kale Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kale Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Sarıkızlı Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş