Kalabalık Deneyimi

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kalabalık Deneyimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalabalık Deneyimi

  Kalabalık deneyimi (crowding) belirli bir mekânda istenen beklenen veya uygun bulunandan daha fazla sayıda insanla birlikte bulunmanın yarattığı psikolojik bir gerilim durumu olarak tanımlanabilir (ve bu anlamda yığılma veya yığılma duygusu sözcükleriyle karşılanabilir).

  Kalabalık yaşantısı yoğunlukla ilgili olmakla birlikte aynı şey değildir; zira daha ziyade fiziksel bir terim olan ve belirli bir alanın büyüklüğüne oranla bu alanda bulunan kişilerin sayısına göre tanımlanan yoğunluktan (density) farklı olarak sübjektif değerlere göre ortaya çıkar. Duruma ilişkin olumsuz duyguların yanı sıra durumla başa çıkmaya yönelik psikolojik tepkileri ve bunların psikolojik sonuçlarını içerir.

  Yığılma bireyin kendi ölçülerine göre fazla sayıda kişiyle birlikte bulunmanın yol açtığı strese dayanan olumsuz bir duygudur. Bu duygunun ortaya çıkmasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır (Stokols 1978): Bulunulan yer üzerinde kontrol eksikliği algısı istenen şekilde hareket etme olanaksızlığına bağlı güvensizlik duygusu vb. Bu açıdan bakıldığında kalabalık deneyimi bazen bir özgürlük kaybı duygusu (Stockdale) bazen da bir şeylerin işgali veya kaplayıcı mevcudiyeti rahatsız edici buradalığı bazen da bir güvensizlik duygusu olarak belirmektedir.

  Çevre psikologları kalabalık deneyiminin ortaya çıkmasını açıklamak üzere çeşitli modeller Öne sürmüşlerdir: Aşırı uyarılma modeli çevrenin aşırı yüklü olmasını temel almaktadır; kontrol modeli çevre üzerinde kontrol eksikliğine bağlı güçsüzlük veya acizlik duygusunu vurgulamaktadır; ekolojik model mekân tipi bu mekândaki kişi sayısı ve bu mekânda oynanması öngörülen sosyal roller arası ilişkilerden hareketle yığılmayı analiz etmektedir.

  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalabalık Deneyimi Forum Tarih
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Dünyanın en kalabalık ülkesi neresidir kısaca Ülkeler Coğrafyası 27 Ocak 2017
Ilıman kuşakta nüfus niçin kalabalıktır? Sorular ve Cevaplar 10 Mart 2016
Başı Kalabalık (Olmak) Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 29 Mart 2012
Dünyanın En Kalabalık Ülkeleri Hangileridir? Ülkeler Coğrafyası 9 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş