Kalın Bağırsak Kanseri Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 1 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kalın Bağırsak Kanseri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalın Bağırsak Kanseri - Kalın Bağırsak Kanseri Hakkında - Kalın Bağırsak Kanseri

  Kalın bağırsak kanseri veya kolorektal kanser kalın bağırsak, rektum ve apandiste görülen kanserli büyümeleri kapsar. Batı dünyasında en sık rastlanan üçüncü kanser tipi ve ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sıradadır. Çoğunlukla kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkar.
  Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülmesine karşın, hastaların % 90'ından fazlası, kırk yaş ve üzerindedir. Bu yaştan itibaren her on yılda risk yaklaşık iki katına çıkar. Ailesinde kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak polipi bulunanlar ve ülseratif kolit hastalığı olanlarda risk artar.  Polipler ve kanserin erken aşamaları, genellikle belirti vermezler. Bu yüzden kırk yaşından itibaren mutlaka, rektal muayene, sigmoidoskopi ve dışkıda gizli kan testi yapılmalıdır.

  Rektal muayene, yani makattan parmakla yapılan muayene ile kalın bağırsak poliplerinin en az % 80'ine tanı konulabilir. Sigmoidoskopi uygulamasında, özel alet ile makattan rektum bölgesine girilir ve ışık kaynağı yardımıyla bölge ayrıntılı olarak incelenir. Dışkıda gizli kan testi, belirti vermeyen ve sinsice kanama yapan poliplerin tanınmasında kullanılır.

  Erken dönemde tanı koyulan kanserlerde iyileşme oranı % 80-90 arasındadır. İyi huylu poliplerin, yani et parçalarının zamanla kanserleşmesiyle oluşan kalın bağırsak kanserinin önlenmesi için, poliplerin kanserleşmeden tanınması ve cerrahi yöntemlerle çıkarılması gerekmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalın Bağırsak Kanseri Forum Tarih
Kalın Bağırsak Nedir Kalın Bağırsağın Özellikleri Nelerdir Genel Sağlık 25 Ekim 2013
Kalın Bağırsak - Kalın Bağırsak Nedir? Genel Sağlık 25 Ağustos 2011
Kalın Bağırsak - Kalın Bağırsağın Görevleri Nelerdir? Genel Sağlık 25 Ağustos 2011
Kalın Bağırsak - Kalın Bağırsağın Uzunluğu Genel Sağlık 25 Ağustos 2011
İnce ve Kalın Bağırsak Hastalıkları Genel Sağlık 8 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş