Kalın Bağırsağın Yapısı ve Görevleri Nedir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kalın Bağırsağın Yapısı ve Görevleri Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalın Bağırsağın görevleri - Kalın Bağırsağın yapaısı - Kalın Bağırsağın görevi - Kalın Bağırsağın işlevi


  Kalın bağırsak sindirim sisteminin anatomisinde ince bağırsak ile anus’un arasında bulunan kısıma denir. Toplam uzunluğu 1.5 metre olup, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Başlangıcında yer alan çekumda çapı en geniştir, sonra kolon boyunca gittikçe daralır, anal kanaldan hem önce yer alan rektumda epeyce bir genişler.

  Kalın bağırsağın ince bağırsaktan farkı, çapının büyüklüğü, nispeten sabit konumu, keseli görünümü ve dışında yer alan peritonla örtülü yağ parçacıkları dır. Uzunlamasına kas lifleri bağırsağı devamlı bir tabaka olarak kaplamak yerine üç uzunlamasına bant seklinde düzenlenmişlerdir.

  Kalın bağırsak, ince bağırsağı çevreleyerek etrafında bir kemer oluşturur. İleumun sağ tarafında çekumdan başlar, sağ lumbar ve dan karaciğerin altına kadar yukarı doğru çıkıp oradan sola kıvrılır, abdomenin karşı tarafına uzanır, tekrar kıvrılıp pelvise doğru aşağıya iner; orada gene kıvrılıp pelvisin arka duvarı boyunca uzanır ve anusta sona erer. Kalın bağırsak çekum, kolon, rektum ve anal kanal olarak bölümlere ayrılır.

  Görevleri
  Besinlerin içinde kalan suyu, kalın bağırsak emer. Atık maddelerde sindirim sisteminin son bölümündeki anüse gönderir. Bu işlem toplam 6 saat sürmektedir.Dışkının oluşmasında bakterilerde rol oynar ve çeşitli mayalanma, çürüme olaylarının olmasına yol açmaktadır. Çıkan kalın bağırsak, enine kalın bağırsak ve inen kalın bağırsaktan geçen vücuda yararsız maddeler anüs yoluyla vücut dışına atılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalın Bağırsağın Yapısı Forum Tarih
Kalın Bağırsak Nedir Kalın Bağırsağın Özellikleri Nelerdir Genel Sağlık 25 Ekim 2013
Kalın Bağırsak - Kalın Bağırsağın Görevleri Nelerdir? Genel Sağlık 25 Ağustos 2011
Kalın Bağırsak - Kalın Bağırsağın Uzunluğu Genel Sağlık 25 Ağustos 2011
Kalın Bağırsağın Bölümleri Nelerdir? Genel Sağlık 25 Ağustos 2011
Kalın Bağırsağın Uzunluğu ne kadar Genel Sağlık 23 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş