Kalınçam Köyü Hakkında Bilgi Tonya Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kalınçam Köyü Hakkında Bilgi Tonya Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalınçam Köyü - Kalınçam Köyü Tonya - Kalınçam Köyü Hakkında - Kalınçam Köyü Resimleri  İlçe: TONYA

  İl: TRABZON

  Kalınçam, Trabzon ilinin Tonya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Fol olup Vakfıkebir'den Karadeniz'e dökülen Fol Deresi bu köyden adını almaktadır.Tarihi çok eskilere dayanmakta olup bilinen en eski yerleşimciler Cenevizliler ve onların bölgeyi terk etmesiyle Rumlar olduğu bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethiyle birlikte bölgeye Türkler yavaş yavaş yerleşmiş ve yerli rumları bu bölgeden atmışlardır. Bu dönemlere ait 1 adet Şapel (Küçük kilise), çeşme ,han (Yakın tarihte yıkılmış),çok az kalıntısı bulunan hamam, tarihi İpekyolu'nun bir kolunun kalıntıları bulunmaktadır. 1954 Yılına kadar Torul'a bağlı bir köy iken bu tarihte yapılan referandum ile Tonya ilçesine bağlanmış ve adı Kalınçam olarak değiştirilmiştir. Köy eski bir madencilik köyü olarak bilinir ve faaliyeti çoktan durmuş 2 adet maden ocağı ile galeri biçiminde taşların içerisine oyulmuş halde değişik yerlerde 3 adet sahada 20 ile 300 M açılmış maden galerileri bulunmaktadır. Ancak yeni araştırmalar devam etmektedir. Günümüzde Yayla Turizmi açısından yatırım yapılmayı bekleyen önemli bir doğa zenginliği ve araziye sahiptir. Erikbeli, Sazalanı, ve 7 adet yaylayasıyla gezilmeye görülmeye değer bir cennet köşesidir.

  Kültür

  Köyün en önemli geçim kaynakları büyük baş hayvancılık, orman işleri ve arıcılıktır.Anzerden sonra Karadenizin ve ülkemizin en kaliteli balı olan FOL balı bu yörede tamemen doğal, katıksız ve katkısız olarak sınırlı sayıda arı kovanından elde edilmektedir.Tarımsal ürünler aile ekonomisene katkı sağlayacak boyutta olmasada kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde başta patates, mısır ve fasüyle yetiştirilmektedir.Yemekler karadeniz yöresinede olduğu gibi, yöreye has farklı yemek çeşidi yoktur.Köy halkı gelenek ve göreneklirenden taviz vermeden yaşamlarını sürdürmekte olup, imece ve yaylacılık yörede geçmişten günümüze süre gelen alışkanlıklardandır. Geçim kaynaklarının sınırlı oluşu nedeniyle hızlı bir nüfus kaybına uğramış ve büyük illere göç vermiştir.Okuma oranı oldukça yüksek olan köyde çeşitli konumlara gelmiş çok sayıda yetişmiş insan bulunmaktadır.

  Coğrafya

  Trabzon iline 83 km, Tonya ilçesine 18 km uzaklıktadır.Engebeli bir araziye sahiptir ve bitki örtüsü ormanlıktır.(kayın,ladin,ormangülü,kızılağaç,gökna r,kavak vb)

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bol ormanlık bir bölge olduğu için bol yağış almaktadır. Orman alanlarının yavaş yavaş yok olmaya başlamasıyla zaman zaman toprak erozyonu ve heyelana maruz kalmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1265
  2000 1046
  1997 1259

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım , hayvancılığa ve ormancılığa dayalıdır. SS Kalınçam Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile köyde bir kalkınma atılımına gidilmiş bunda da kısmen başarılı olmuştur. Köyde biri balık lokantası olmak üzere 2 adet lokanta,fırın,kasap,çok sayıda bakkal ve kahvehane, çok sayıda marangoz atölyesi ile yöre halkına hizmet vermektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre

  köy muhtarları:

  2009 - Fazlı BAŞTAN
  2004 - Mehmet YILMAZ
  1999 - Ali KOÇ
  1994 - Hüseyin KAPLAN
  1989 - Fehmi BAŞTAN
  1984 - Ali YILMAZ
  1980 - Fehmi BAŞTAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, 2 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır ancak Kurttalli mahalesindeki öğrenci yetersizliği nedeniyle eğitim ve öğretime kapatılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi de yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı sağlık evi vardır ebe olmasına rağmen sağlık memuru ve doktor yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilizedir.halen asfalt yapılması bekleniyor. köyde ve yaylalarında elektrik sabit telefon ve mobil telefon vardır. Orman İşletme şefliğine ait orman deposu, İzci evi, SS Kalınçam Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalınçam Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş