Kalıcı Saç Boyaları ve Kanser Riski

'Güzellik & Bakım' forumunda Fatma tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Kalıcı Saç Boyaları ve Kanser Riski konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son günlerde hepimizi telaşlandıran bu konu hakkında ülkemizin en büyük boya markalarından birinin açıklamasını sizlerle paylaşmak istedim. Detaylı okuduğumuzda telaşlanacak bir şey olmadığını anladım. Sizi de kaynak belirterek bilgilendirerek gelen sorularınızı toptan cevaplamış oldum.. Lütfen dikkatlice inceleyiniz..
  Ayrıca ağustos ayı itibari ile hafta içi hergün kanal 1 televizyonunda saat 11 ile 13 arasında ''''ece ile erken den'''' isimli kadın programında saç tasarımlarımızla karşınızda olacağız izlemenizi ve yorumlamanızı çok istiyorum. Çünkü bu çoğunuzla birebir tanışmak demek olacak... Ben her pazartesi TV ekranlarında olurken ekibimden 2 kişi her gün canlı canlı bir bayanın saçlarını boya ve kesimlerle yenileme şansı bulacak.
  Sizi kanserojen boyalarla ilgili AB yasalarının ve detaylarının anlatıldığı Eczacıbaşı tarafından bana yollanan bilgilendirme yazısı ile baş başa bırakıyorum..
  Bildiğiniz gibi son günlerde, kalıcı saç boyalarının mesane kanserine neden olduğu ile ilgili söyle ntiler gündeme gelmiştir. Bu söylentilerin nedeni, 19 Temmuz 2006 tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlanan 2006/65/EC sayılı Direktif''tir. Bu direktif ile, kalıcı saç boyalarında boyar madde olarak kullanılan 22 adet hammaddenin 1 Aralık 2006 tarihinden sonra kozmetik ürünlerde kullanılmasına son verilmiştir. Kozmetik Endüstrisi de bu düzenleyici önlemi tamamen desteklemektedir.
  Avrupa Komisyonu ve uluslararası bilimsel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen yoğun bilimsel araştırmalar ve bağımsız güvenlik değerlendirmeleri, saç boyalarını bugün piyasada bulunan kozmetik ürünleri arasında en çok incelenen ve en güvenilir ürünler haline getirmiştir.
  2001den bu yana gündemde olan bu konuyu ve direktifin yayınlanmasına kadar olan süreci özetlemek gerekirse;
  2001 yılında “Kalıcı saç boyalarının kullanımı ve mesane kanseri riski” başlıklı bilimsel bir çalışmanın yayınlanmasına müteakip, tüketiciyi koruma amaçlı SCCP Bilimsel Komitesi (Kozmetik Ürünlerle İlgili Bilimsel Komite) potansiyel risklerin kaygı verici olduğu sonucuna ula şmış ve Avrupa Birliği Komisyonuna saç boyası kimyasallarının kullanımının kontrolü için ilave önlemler alması gerektiğini tavsiye etmiştir ve saç boyaları için genel bir güvenlik değerlendirme stratejisi tavsiyesinde bulunmuştur.
  SCCP''nin önerisine müteakip AB Komisyonu, saç boyalarını düzenlemek için, endüstriden, ürettikleri saç boyaları ile ilgili güvenlik dosyalarını, değerlendirilmek üzere SCCP''ye sunmalarını şart koşan bir strateji üzerinde üye devletlerle ve paydaşlarla anlaşmıştır.
  Bugüne kadar güvenlik bildirimi verilen 115 maddenin kullanımına halen güvenle devam edilmektedir. Komisyon stratejisi, kalan saç boyası bileşenlerinin (örn. güvenlikleri ile ilgili hiçbir dosya sunulmayan boyar maddeler) yasaklanmasını öngörmektedir.
  Bu uygulama tam olarak bu maddelerin güvenilir olmayan bir nitelik taşıdığını göstermemektedir. Bu maddeler sadece saç boyalarında kullanılmalarının savunulmasıyla ilgili endüstriden hiç bir firmanın, herhangi bir güvenlik bildirimi yapmadığı bazı kalıcı saç boyası maddeleridir.
  Türkiye''deki Kozmetik Mevzuatı da Avrupa Birliği ile uyumlu şekildedir. Bir kozmetik ürünün Türkiye'' de satılabilmesi için 76/768/EEC Avrupa Birliği Kozmetik Direktifine uygun ve diğer ülkelerde de serbestçe satılabilen bir ürün olması gerekmektedir.
  Almanya ''dan ithal etmekte olduğumuz Igora Royal ve Indola Professional kalıcı saç boyaları tamamen güvenlidir ve bu boyalarda kullanılan boyar maddelerin güvenlik bildirimleri üretici firma Schwarzkopf & Henkel KGaA tarafından SCCP''ye sunulmuştur. Igora Royal ve Indola Professional kalıcı saç boyalarında bu 22 yasaklanan madde zaten hiç yer almamıştır.
  Söz konusu Direktifin bir kopyası ve yasaklanan hammaddeler listesi bilgi için ekte sunulmaktadır. Kısaca özetlemeye çalıştığım bu kararla ilgili AB Komisyonu ile COLIPA''nın (Avrupa Kozmetik ve Tuvalet Müstahzarları Üreticileri Derneği) basın bildirileri de ekte ayrı ayrı bilgilerinize sunulmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalıcı Saç Boyaları Forum Tarih
İznik ve İzmit'in fethinin kalıcı hale gelmesini sağlayan unsurlar kısaca Tarihi Bilgiler 4 Aralık 2015
Saç dökülmesine kalıcı çözüm Güzellik & Bakım 3 Şubat 2009
Uzun Süreli Kalıcı Kızıl Saçlar Arayanlara... Güzellik & Bakım 30 Aralık 2008
Mardinde Bulunan 77 Stk Kalıcı Ateşkes İstedi Mardin Tanıtımı 19 Ağustos 2010
Kalıcı kiloda kalmak için ipuçları Diyet Beslenme 9 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş