Kakadu Çiklit Balığı

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda DeMSaL tarafından 13 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kakadu Çiklit Balığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kakadu Çiklit Balığı - Kakadu Çiklit Hakkında - Kakadu Çiklit Özellikleri  Kakadu çiklit (Apistogramma cacatuoides), çiklitgiller (Cichlidae) familyasından doğal yaşam alanı Güney Amerika olan uysal bir balık türüdür. Tehdit altında bulunmayan tür, yaygın olarak akvaryumlarda yetiştirilir.

  [​IMG]

  Özellikleri

  Erkek kakadu çiklitin boyu 8 cm uzunluğunda ve uzun yüzgeçlidir. Dişi ondan daha küçük olup 5 cm ve kısa yüzgeçlidir. Vücut şekli uzun ve orta boy, dudakları ise kalındır. Erkek, dişiden karın ve kuyruk yüzgeçlerinin kırmızı/turuncu rengiyle ayırt edilebilir. Sırt yüzgecinde önde 3 veya 4 sert dikensi uzantılar bulunur. Karın yüzgeci açıktır. Dişi ise erkeğe göre daha sönük renklerde olup onun gibi dikensi sırt yüzgecine sahip değildir. Her iki cinste de gözden başlayıp alt solungaç kapaklarına kadar gelen koyu bir çizgi bulunur.

  Habitat

  Güney Amerika'da Amazon Nehri havzasında Ucayali, Amazon ve Solimões ırmaklarında, Peru'da Pachitea ırmağından Tabatinga'ya kadar, Kolombiya'da küçük sığ birikintilerde ve yağmur ormanı içindeki lagünsü sularda bulunur.


  Akvaryum

  [​IMG]

  Akvaryumda tetra gibi küçük sürü balıklarıyla uyum sağlayan utangaç bir balıktır. Bu özelliğiyle akvaryumlar için en uygun çiklit türüdür. Aynı akvaryumda tek erkek bulundurulmalıdır. Birden fazla erkek kavgalara yol açar. Genellikle suyun alt yüzeylerinde yüzer. Sudaki değişimlere karşı duyarlıdır. Yumurta dökerek çoğalır. Dişi yumurtaları korur. Etçildir. Suyun pH değeri 6.0-7.5, sıcaklığı da 24 º C - 28 º C olmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kakadu Çiklit Balığı Forum Tarih
Kakadu Kuşu Kuşlar 27 Mart 2010
Palmiye Kakadusu (Probosciger aterrimus) Kuşlar 22 Şubat 2010
Umbrella (Şemsiye) Kakadu (Cacatua alba) - Hakkında Kuşlar 12 Eylül 2009
Amerikan Çiklit Akvaryumu Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 20 Eylül 2010
Malavi Çiklit Akvaryumu Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 20 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş