Kakırca (Muscardinus) - Kakırca Hakkında

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kakırca (Muscardinus) - Kakırca Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kakırca (Muscardinus)

  vikipedi
  Muscardinus avellanarius
  [​IMG]


  Bilimsel Sınıflandırma
  • Alem: Animalia (Hayvanlar)
   • Şube: Chordata (Kordalılar)
    • Sınıf: Mammalia (Memeliler)
     • Takım: Rodentia (Kemiriciler)
      • Familya: Gliridae
       • Alt familya: Leithiinae
        • Cins: Muscardinus, Kaup 1829
  Kakırcalar ilk bakışta bir sincap ya da fareye benzeyen küçük yapılı kemirici memelilerdir. Bazen gövdeleri kadar uzun olan kuyrukları sık ve kabarık tüylüdür. Çoğu ağaçlarda yaşar ve sincaplar gibi arka ayakları üzerinde oturup ön ayaklarıyla yiyeceklerini tutarlar. Ama sincaplar gündüzleri, kakırcalar geceleri dolaşır. Kabuklu yemişler, mey*veler, taze sürgünler ve böcekler başlıca besinleridir, tri türler kuş yuvalarına dadana*rak yumurtaları ve yavruları kapar. Kakırcalar uykucu hayvanlar olarak tanınır. Soğuk bölgelerde yaşayanlar güz mevsiminde iyice beslenip semirdikten sonra kış uykusuna ya*tar. Kış uykusuna çekildik*leri yerler ağaç kovuklarında ya da yerin altında hazırladıkları güzelce döşenmiş yuva*lardır. Kakırcalar Avrupa, Afrika ve Asya'da yaşar.
  Yaklaşık 13 cm uzunluğundaki fındık kakırcası (Muscardinus avellanarius) tümüyle sa*rımsı kahverengidir. Ormanlık alanlarda, özellikle fındık ağaçlarının bulunduğu yerler*de görülür. Bir fındık kakırcası otlar ve yapraklardan yaptığı iki yuvarlak yuvadan avuç içi kadar olanında uyur. Bunun iki katı büyüklüğündeki öbür yuvada ise yazın yavru*su barınır.
  Çok daha iri bir tür olan büyük kakırca (Glis glis), 35 cm uzunluğa erişebilir. Bu uzunluğun yaklaşık 15 santimetrelik bölümü kuyruktur. Postu genel olarak boz, alt bölüm*leri daha soluk renklidir. Kışın bir ağaç kovuğunun içinde kıvrılıp uykuya yatmış bir*kaç büyük kakırca görülebilir. Romalılar etini çok lezzetli buldukları bu hayvanları sofrala*rından eksik etmemiş, özel olarak besleyip semirtmişlerdir. Büyük kakırca ve fındık ka*kırcası Türkiye'nin Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki ormanlarda yaşar. Ama Türki*ye'de çok daha yaygın olan orman kakırcası (Dryomys nitedula) bütün coğrafi bölgelerde*ki orman ve bahçelerde yaşar. Avrupa'nın güney kesimlerinde bulunan, Anadolu'da da görülen meyve kakırcası (Eliomys quercinus) bazen meyve ağaçlarına dadanmasıyla dikkat çeker. Bu türün yüzünün yanlarında siyah bir çizgi vardır. Japon kakırcasının (Glirulus japonicus) başından kuyruğuna kadar koyu renkli bir çizgi uzanır
   

Bu Sayfayı Paylaş