Kahve Çekirdeği Resimleri - Kahve Çekirdeği Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 10 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kahve Çekirdeği Resimleri - Kahve Çekirdeği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kahve çekirdeği yetiştiriciliği - kahve çekirdği hakkında - kahve çekirdeği çeşitleri nelerdir


  [​IMG]
  Bir tür ağaç olan kahvenin (Coffea ağacı) beyaz ve kokusu çok güzel olan çiçekleri ile kırmızı ya da mor renkli meyveleri vardır. İşte bu meyvelerin her birinin içinde ise iki adet çekirdek bulunur. Çok az kahve meyvesinin içinden ise tek bir tane çekirdek çıkar.

  Kahve çekirdeği endosperm denen bir maddeden oluşurr. Bu maddenin için yüzde 0.8 ila 2.5 oranında kafein vardır ve kahve çekirdeğini değerli kılan da budur.
  [​IMG]
  Kahve çekirdeklerinin önce kavrulması sonraysa çekilmesi ile edilen kahve, dünyanın en çok tüketilen içeceklerin biridir. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 8 milyon ton kahve çekirdeği üretilir.

  Kahve Çekirdeği Türleri
  Farklı türde kahve ağaçları, değişik karakteristiklerde kahve çekirdekleri elde edilmesini sağlar. Bilinen kahve çekirdekleri şunlardır:

  Coffea arabica, Coffea benghalensis, Coffea canephora, Coffea congensis, Coffea excelsa, Coffea gallienii, Coffea bonnieri, Coffea mogeneti, Coffea liberica, and Coffea stenophylla.

  Bu farklı kahve çekirdekleri arasında en sık karşılaşılan iki tanesi Coffea arabica ve Coffea canephora olup, bunlar dünya genelinde satılan kahve çekirdeklerinin yüzde 90'ını oluşturur.

  Coffea arabica (Arabica)
  Kısaca Arabica olarak bilinen bu tür, ilk olarak Etiyopya'da üretilmiştir. Dağlık platolar ile volkanik arazilerde yetişen arabica, 800 ila 2000 metre arası yükseklikleri sever. Çiçeklendikten 9 ay sonra meyveler olgunlaşır ve hasada uygun hale gelir. Dünya kahve üretiminin yaklaşık yüzde 70'lik kısmını oluşturur.

  Arabica, oldukça kaliteli bir çekirdek türü olup asit oranı diğer çekirdek türlerinin çoğuna göre daha düşüktür. Lezzetli, tatlı bir aroması vardır ve göreceli olarak daha az kafein içerir. Bu sebepele, iyi kahve harmanlarında sıklıkla arabica kahve çekirdeklerine yer verilir.

  Ancak, hastalıklara karşı daha az dirençli olduğundan yetiştirilmesi güç olur ve bu nedenle de daha pahalıya satılır.

  En yaygın olarka ticareti yapılan arabica çekirdeği türleri Bourbon (Brezilya, Ortadoğu, Afrika, Hindistan ve Endonezya) ile Typica'dır (Latin Amerika). Diğer bazı arabica türleri ise şunlardır: Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra, Tico ve San Ramon.

  Coffea canephora (Robusta)
  Robusta, arabicaya kıyasla daha alçak coğrafyalarda (0 ila 600 metre arasında) yetişir. Çiçeklerini düzensiz olarak açar ve yaklaşık bir yılda meyveleri olgunlaşır. Ancak asitliği daha yüksek olan robusta, arabicanın neredeyse 2 katı daha fazla kafine sahiptir.

  Zorlu hava koşullarına ve kahve bitkisini etkileyen hastalıklara karşı dirençli olduğu için üretimi arabicaya kıyasla çok daha rahattır. Üretimdeki bu ucuzluk ve yüksek kafein miktarı nedeniyle arabicaya göre daha ucuza satılır. Bu nedenle, son yıllarda giderek daha çok üretilmeye başlanmıştır. Özellikle, Vietnam'da robusta üretimi son dönemde inanılmaz boyutlara ulaşmış olup; üretimdeki bu artış nedeniyle kahve harmanlarında kullanılan ucuz robusta miktarı büyük artışlar yaşamıştır. Kahveseverler bu durumu şiddetle eleştirmektedir.

  En yaygın olan türleri Java-Ineac, Nana, Kouliou ve Congensis'tir.

  Arabica ve Robusta hibriti
  Arabica ve robustanın iyi yanlarını bir araya getirme düşüncesi ile bu iki türü melezlemeye çalışılmaktadır. Böylelikle, robustanın hastalık direnci ile arabicanın lezzetine aynı anda ulaşılması hedeflenmektedir.

  Coffea liberica
  Arabica ve robustadan sonra en yaygın olarak tarımı yapılan kahve çekirdeği türü libericadır. Liberika kahvesi, güçlü ve geniş bir ağaçtır. Daha çok Malezya ile Batı Afrika'da yetişirilir. Meyveleri ve çekirdekleri de büyük olan bu kahvenin lezzeti ise düşüktür.

  Türkiye'de kahve çekirdeği üretimi
  Ülkemizin içinde bulunduğu iklim kuşağı, kahve ağacı için uygun şartlar sunmadığından Türkiye'de kahve üretimi deneme amaçlı olmanın ötesine geçememiştir.

  Mersin ve Anamur civarında deneme amaçlı olarak arabica türü kahve dikimleri yapılmıştır. Burada kısmen olumlu sonuçlar alınmış olsa da, ticari anlamda Türkiye'de kahve tarımı yapılmamaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kahve Çekirdeği Resimleri Forum Tarih
Kahve Çekirdeğinden Yılbaşı Ağacı Hobiler Ve Videolar 11 Aralık 2011
Kahve Çekirdeğinden Mumluk Hobiler Ve Videolar 7 Mart 2010
Kahve ile ilgili atasözleri ve deyimler Atasözleri & Deyimler 9 Aralık 2014
Atatürkün Kahve İçerken Resimleri Atatürk Hakkında Herşey 18 Eylül 2012
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Diyet Beslenme 17 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş