Kahvaltı çocuklarda başarıyı etkiliyor.

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kahvaltı çocuklarda başarıyı etkiliyor. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kahvaltı çocuklarda başarıyı etkiliyor

  [​IMG]
  Uzmanlar öğrencilerin güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamaları konusunda anne babaları uyarıyor.

  Uzmanlar öğrencilerin güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamaları konusunda anne babaları uyarıyor. Kahvaltı yapmayan çocukta öğrenme güçlüğü görülürken, pekmez konsantrasyonu artırıyor.

  Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürbüz Akçay, kahvaltı etmeden güne başlayan öğrencilerde, düzenli olarak kahvaltı yapanlara göre öğrenme güçlüğü görüldüğünü, ders esnasında dikkatlerinin dağıldığını söyledi. Kahvaltı etmeyen öğrencilerin başarısının daha düşük olduğunun araştırmalarla tespit edildiğini belirten Uzm. Dr. Akçay “Rol model olan anne babanın da yeterli ve dengeli bir kahvaltı yapmasını bekleriz. Örneğin çocuğa kahvaltının öneminden bahsederken babanın anneye, ‘Kahvaltı için vaktim yok, ofiste bir şeyler atıştırırım’ demesini okul çağındaki küçük bireyimiz kulak ardı etmeyecek ve davranışlarına yansıtacaktır” şeklinde konuştu.

  OBEZİTEYE KARŞI LİFLİ GIDALAR

  Servergazi Devlet Hastanesi diyetisyeni Fatih Sert de kahvaltıda amacın besin çeşitliliğinin sağlanması, karbonhidratların ve lifli besinlerin yenmesi olduğunu belirtti. Sert “Bu dengeyi sağlamak, çocuğumuzun derste dikkatini toplamasını ve öğrenmesini kolaylaştıracak, okul başarısını arttıracaktır. Uzun vadede ise çağımızın hastalığı olan obezite ve onun sebep olduğu kardiyovasküler hastalıkların, diyabet ve yüksek tansiyonun oluşma riskini en aza indirecektir” dedi.
  Kaynak : İnternethaber
   

Bu Sayfayı Paylaş