Kahta Kalesi Hakkında Bilgi ve Resimler Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kahta Kalesi Hakkında Bilgi ve Resimler Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adıyaman Kahta Kalesi,Kahta Kalesi nerede,Kahta Kalesi tarihi,Kahta Kalesinin mimari özellikleri,Kahta Kalesi hakkında bilgi

  Kahta Kalesi (Adıyaman)


  [​IMG]

  Kahta’nın 20 km. kuzeyinde Eski Kahta Köyü (Kocahisar) yakınındadır. Kahta Çayına hakim kayalık bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Hititlerden kalma bir kale olup, MÖ.IX.yüzyılda yapılmıştır. Eski Hitit metinlerinde bu kalenin ismi geçmektedir. Yavuz Sultan Selim zamanında 1516’da ele geçirilmiş, Sultan I.Mahmut tarafından da onarılmıştır.

  Bugünkü kale meydanında bu kaleden arta kalan bir cami kalıntısı, hamam, iki su sarnıcı, kral sarayı ve diğer bina kalıntıları bulunmaktadır. Kaleden Kahta Çayına inen 400 m.uzunluğunda kayalar oyularak yapılmış merdivenli bir yol vardır. BU yolun yapılış amacı kalenin kuşatıldığı sırada su gereksiniminin bu yolla sağlanmasıdır.

  Theresa Cille ve Profesör Dörner’in burada yaptıkları kazılarda büyük boyda kabartmalar ele geçirilmiştir. Ayrıca Anadolu’daki yazılı kayaların en büyüğü de kalenin güney yamacındadır. Buradaki Grekçe yazıtta Kommegene Devletinin başkenti Arsemia, Kral Antiochos’un aile seceresi, siyasi amaçları ve dinsel inançları yazılıdır. Ayrıca I. Antiochos’un babası Kommagene Kralı I.Mithridates’in burada gömülü olduğu ve onuruna her ay törenler düzenlendiği bu yazıttan öğrenilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kahta Kalesi Hakkında Forum Tarih
Adıyamanın Tarihi ve Turistik Yerleri - Kahta Kalesi Adıyaman Tanıtımı 10 Mayıs 2011
Seçkin Zirve Dershanesi Kahta Şubesi Hakkında Bilgi Adıyaman Kahta Dersaneler 1 Aralık 2012
Kahta Tam Başarı Dershanesi Hakkında Bilgi Adıyaman Kahta Adıyaman Tanıtımı 1 Aralık 2012
Kahta Hügem Dershanesi Hakkında Bilgi Adıyaman Kahta Adıyaman Tanıtımı 1 Aralık 2012
Final Dergisi Dershanesi Kahta Şb. Hakkında Bilgi Adıyaman Kahta Adıyaman Tanıtımı 1 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş