Kahramanmaraş Turizm İle İlgili Bilgiler

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda NeslisH tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kahramanmaraş Turizm İle İlgili Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Kahramanmaraş ve çevresinin kültür ve turizm olgusu içinde ayrı bir yeri bulunmaktadır. Kahramanmaraş Akdeniz iklim kuşağında olmakla beraber Orta Anadolu ve Doğu Anadolu iklim kuşaklarıyla sınır teşkil etmektedir.Güney illerimize göre serindir. Çok sayıda yaylaları vardır. Bu yaylaların içinde Baş Konuş Yaylası, Yavşan Yaylası, Tekir Yaylası Türkiye’de görülmeye değer ve dünyada az sayıda bulunan bitki örtüsü ile birlikte önemli yer tutar. Akarsu ve kaynak suları bakımından zengindir. Bu durum Kahramanmaraş’ın büyük bir turizm potansiyeline sahip olmasını sağlamaktadır. İlkbaharın sonlarına doğru Kahramanmaraş ve Andırın İlçesi Yaylaları, Adana, Hatay ve İçel için önemli ikinci bir yazlık mekan durumundadır (Kahramanmaraş İl Turizm Müdürlüğü).

  Kahramanmaraş’ta mavi, yeşil ve beyaz iç içe...

  Ahırdağı etekleri de oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. Kahramanmaraş’ın Yenicekale, Süleymanlı, Döngel, Tekir, Fırnız, Güvercinlik, Kazma, Kozludere, Kumaşır Gölü, Kapıçam ve Pınarbaşı, Elbistan İlçesinin Pınarbaşı mevkii yazları ve sonbaharda halkın tercih ettiği yöreler arasında yer alır. İl Merkezinde Kale, Ulu Cami, Taş Medrese, Pazarcık İlçesinde Evri ve Tilkiler Harabeleri, Andırın İlçesinde Ahmet Gökatlı ve Çolak Harabeleri ile Yolboyu Osmanlı ve Bizans Kaleleri, Süleymanlı’daki Bizans yapıları, tek başına bile çok büyük bir değeri olan Afşin İlçesindeki Eshab-ı Kehf Külliyesi ve saymakla bitmeyecek kültür ve turizm değerleri bulunmaktadır (Kahramanmaraş İl Turizm Müdürlüğü).

  Ancak, Kahramanmaraş’taki kültürel ve tarihi değerler turizm bakımından henüz keşfedilmemiştir. Bu bakımdan bakir bir bölgedir. Turizmin önemi anlaşılamamıştır. İlin sanayici ve işadamları, turizm açısından büyük bir potansiyeli olan İlde, turizm yatırımı yapmamaktadır. Kahramanmaraş’ın doğal yapısı, tarihi ve kültürel değerlerinin araştırılarak, Türkiye çapında turizmciler ve turizm acenteleri ile işbirliği yapılmak suretiyle karlı turizm yatırımları gerçekleştirilebilir. Bu sayede, sanayileşmeye ek olarak turizm sektörü de kentin ekonomisini güçlendirecek, istihdamı ve milli geliri artıracaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kahramanmaraş Turizm İle Forum Tarih
Kahramanmaraş Turizm Kahramanmaraş Tanıtımı 28 Mart 2009
2017 Kahramanmaraş nüfusu Kahramanmaraş Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kahramanmaraş nüfusu kaçtır? Kahramanmaraş Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kahramanmaraş Nüfusu Kahramanmaraş Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Kahramanmaraş Nüfusu Kaçtır? Kahramanmaraş Tanıtımı 29 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş