Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi


  Tarihçe

  Türkiye'nin yeni devlet üniversitelerinden biri olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 11 Temmuz 1992 de kurulmuştur. Daha önce Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı Ziraat Fakültesi ve İnönü Üniversitesi'ne bağlı Elbistan Meslek Yüksekokulu'nun dahil edilmesiyle hızla büyüyen üniversite bünyesinde 1995 yılında Mühendislik-Mimarlık ve İlahiyat Fakülteleri kurulmuştur. 1996 yılında Tıp Fakültesi'ne kavuşan Sütçü İmam Üniversitesi halen 7 fakülte, 12 yüksekokulda ikinci öğretim ile 40 bölüm, Meslek Yüksekokullarında, 74 program, Fen Bilimleri Enstitüsünde 16 Bölüm, Sosyal Bilimler Enstitüsünde 9 bölüm ve Rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere toplam 145 adet bölüm ve program ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Şu an 11 000 öğrenciye eğitim veren üniversitenin yakın gelecekteki hedefi 15 000 öğrencidir. Diğer üniversiteler ile yakın ilişkilere büyük önem veren üniversite İngiltere'deki Harper Adams, Almanya'daki Berlin Humbold ve Hannover Üniversiteleri Ziraat Fakülteleri ile Braunsch-Weig Yüksek Tarım Teknolojisi Enstitüleri ile işbirliğinin geliştirilmesi çalışmaları sürdürmektedir.

  Yurt ve Barınma

  Kayseri'de öğrenim gören öğrencilerin önemli kısmı üniversite kampusüne yakın Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 1500 öğrenci kapasiteli Erciyes Erkek Öğrenci Yurdu ile 1800 öğrenci kapasiteli Gevher Nesibe Kız Öğrenci Yurdunda kalmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınanların dışındaki öğrenciler ise Erciyes Üniversitesine ait Demir Karamancı Bilim Sitesi, vakıf yurtları, özel öğrenci yurtları ve pansiyonları ile Talas ilçesi ve şehir merkezinde ev kiralayarak barınmaktadırlar. Yozgat'ta Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 760 kişilik erkek, 666 kişilik kız öğrenci yurdu mevcuttur. Nevşehir'de ise Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 180 kişilik erkek, 160 kişilik kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yozgat ve Nevşehir illerindeki öğrenciler de Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların dışında vakıf yurtları, özel öğrenci yurtları ve pansiyonları ile il merkezlerinde ev kiralayarak barınmaktadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları kaloriferli, banyolu olup, bu binalarda her türlü sosyal ihtiyaçları giderecek imkanlar bulunmaktadır. Kültürel, sportif çalışmaların yürütüldüğü salonlar, kantinler, dinlenme, ders çalışma ve okuma odaları mevcuttur. Vakıf ve özel öğrenci yurtları da öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek konumdadır.

  Kütüphane

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesnin 21.000'e ulaşan kitap miktarıyla öğrencileri için yeterli bir kaynak görevi sürdürmektedir. Bilgisayar ortamına aktarılan kitap sayısı 17.000'dir. Ayrıca 52'si abone (37'si yabancı) olmak üzere 500 adet dergi, 189 adet tez mevcuttur. Kitap, tez ve dergiler İnternet üzerinden tarama yapılabilmektedir. Kütüphane bünyesinde "Yordam 2001 Kütüphane Belge Bilgi Otomasyon Programı" Kullanılmaktadır. Programda; Temel giriş, süreli yayın girişi ve takibi, ödünç verme, üye kaydı, sipariş, tez kayıt, katalog tarama modülleri bulunmaktadır. Merkez Kütüphaneden ayrı olarak Tıp Fakültesi bünyesinde bir ihtisas kütüphanesi ile Karacasu Kampüsünde Rektörlüğe bağlı iki adet kütüphane de öğretim üyesi ve öğrencilere hizmet vermektedir. 2001 yılı için "Academic Search Elite, Econlit, Agricola ve Medline" adlı veri tabanlarına abone olunmuştur.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  Üniversiteye bağlı akademik birimlerde öğrencilerin eğitimine yönelik ortalama 25'er bilgisayar bulunan toplam 24 adet bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Ayrıca, iki adet laboratuarı olan ve 50 adet bilgisayardan oluşan Bilgisayar Ünitesi BAUM (Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi) kurulmuş ve öğretim elemanları ile öğrencilerin çalışmalarına hizmet verir duruma getirilmiştir. Bunlara ilaveten Üniversitenin Tıp Fakültesinde son yıllarda dünyada kullanıma geçen çok yeni 3 boyutlu görüntü alabilen, damar, barsak, kalp ve diğer vücut organlarını ayrıntılı olarak incelenerek pek çok hastalığa çok erken dönemde tanı konabilmesine olanak sağlayan Multi-slice spiral bilgisayarlı tomografi cihazı ve diğer birimlerde modern teşhis ve tanı cihazları bulunmaktadır.

  Beslenme

  Rektörlüğe bağlı 8 ayrı mekanda Beslenme Hizmetleri sürdürülmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi altında 1500 kişi kapasiteli öğrenci yemekhanesi, mutfak kısmında idari personelin hizmetine sunulan 50 Kişilik yemek salonu, 200 kişilik öğretim üyesi yemekhanesi, İlahiyat Fakültesi ve Afşin Meslek Yüksekokulunun bulunduğu binada 200 kişilik yemek salonu, Sağlık Yüksekokulu ve Tıp Fakültesinde 100 kişilik yemek salonu mevcuttur. Ayrıca Üniversiteye bağlı ilçelerde bulunan Meslek Yüksekokullarının kapasiteleri göz önünde bulundurularak belirlenmiş bulunan öğrenci yemekhaneleri mevcuttur.

  Sağlık

  Mediko-Sosyal Sağlık Merkezinde; 4 Doktor, 6 Diş Hekimi, 1 Sağlık Teknisyeni, 1 Laboratuar Teknisyeni, 3 Hemşire ve 1 Hizmetli görev yapmaktadır. Üniversite Mediko-Sosyal Ünitesinde 2002-2003 eğitim-öğretim süreci içerisinde, 13.940 öğrenci ve personele sağlık hizmeti verilmiş, 3761 öğrenci ve personele ise diş ünitesinden sağlık hizmeti verilmiştir. Yine Üniversitece ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan 652 öğrenciye sağlık karnesi verilmiştir.

  Kampus Hayatı

  Halen şehir merkezinde, Merkez, Karacasu, Tıp Fakültesi, Avşar ve Afşin-İlahiyat kampuslarından oluşmaktadır. Eğitim-öğretim hizmetlerini sürdüren Üniversitemizin, Avşar Kampüsü Sır barajı ile sınırı olan ve Kayseri Devlet yolunun 10. kilometresinde bulunan Avşar kesiminde inşa edilmektedir. Bu kampus arazisinin 1100 dekarlık bir kısmının kamulaştırması gerçekleştirilmiştir. Bu arazi üzerinde Rektörlük, Mediko Sosyal, Fen-Edebiyat, Ziraat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte binaları ile alt yapı inşaatları büyük bir hızla sürdürülmektedir. 1995 Yılı sonlarında bu binaların temelleri Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından atılmıştır.Ayrıca Gaziantep yolu üzerinde 900 dekarlık bir araziye sahip olan Karacasu Kampüs' ünde Kahramanmaraş ve Afşin Meslek Yüksekokulları ile Fen-Edebiyat ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi yer almaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bir binada İlâhiyat Fakültesi eğitim öğretimini sürdürmektedir.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye


  Ulaşım


  Kampüse ulaşım otobüs ve minibüslerle kolayca sağlanmaktadır.

  Burslar


  Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca 2002-2003 eğitim-öğretim yılında desteğe muhtaç 512 öğrenciye karşılıksız ayda 35 milyon TL burs yardımı yapılmıştır. Ayrıca 130 öğrenci çeşitli birimlerde part-time olarak çalıştırılmaktadır. Bu öğrencilere de ayda 64 milyon TL. ödenmektedir.

  Kulüpler


  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Coğrafya (SÖZ)
  Coğrafya (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Fizik (SAY)
  Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Tarih (SÖZ)
  Tarih (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Kamu Yönetimi (EA)
  Kamu Yönetimi (Ikinci Öğretim) (EA)


  Ilahiyat Fakültesi

  MühendislikMimarlik Fakültesi
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Tekstil Mühendisliği (SAY)
  Tekstil Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)


  Orman Fakültesi
  Orman Endüstrisi Mühendisliği (SAY)
  Orman Mühendisliği (SAY)


  Tip Fakültesi

  Ziraat Fakültesi
  Ziraat Mühendisliği (SAY)


  Kahramanmaraş Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kahramanmaraş Sütçü İmam Forum Tarih
Kahramanmaraş - Merkez - Sütçü İmam Lisesi Liselerimiz 8 Temmuz 2010
Sütçü İmam Türbesi - Kahramanmaraş Sütçü İmam Türbesi-Kahramanmaraşın Tarihi Yerleri Kahramanmaraş Tanıtımı 10 Ağustos 2009
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Kahramanmaraş Kahramanmaraş Sütçü İmam Olayı Kahramanmaraş Tanıtımı 28 Mart 2009
2017 Kahramanmaraş nüfusu Kahramanmaraş Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş