Kahramanmaraş Büyük Roma İmparatorluğu Dönemi ( M.Ö. 64 - M.S. 395 )

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 28 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kahramanmaraş Büyük Roma İmparatorluğu Dönemi ( M.Ö. 64 - M.S. 395 ) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kahramanmaraş Büyük Roma İmparatorluğu Dönemi ( M.Ö. 64 - M.S. 395 )

  M.Ö.192 yılında Romalılar, Anadolu'ya girerek Toroslara kadar Batı ve İç Anadolu'yu Selefkusların elinden alarak kendilerine bağladılar. M.Ö.64 yılına kadar Selefkuslara bağlı kalan Maraş, bu krallığın merkezi Antakya'nın Romalılar tarafından alınmasıyla bu devletin eline geçti. Maraş'ı Roma'ya bağlayan komutan Pompeius'tu. Yukarı Suriye ve Maraş civarında oturan Kommegenler, Romalıları bir hayli uğraştırarak ihtilaller çıkardılar.
  Bazen bağımsız bazen de Roma'ya bağlı, başkenti de Samsat olan Kommegene Krallığı, Maraş bölgesini de yönetti. Bu dönemde Sasanilerin Maraş'a kadar akınlar yaptığı görülmektedir.

  Roma İmparatorluğu döneminde Maraş şehrinin adı Roma generali Caligula'nın onuruna Germenicia veya Germenika olarak değiştirildi. Roma İmparatorluğu döneminde oldukça gelişen Maraş, Doğu Torosların üzerindeki geçitlerden biri olması nedeniyle önemli bir ticaret merkezi oldu. Bu yol o dönemde Kayseri-Göksun üzerinden Maraş'ı ve Orta Anadolu ile Suriye'yi birbirine bağlıyordu.

  Hititlerden kalan Maraş kalesi Roma İmparatorluğu zamanında tamir edildi. Maraş merkeze bağlı Göllü Köyü'nün 2 km. batısındaki Roma Nekropolü son derece önemlidir. Pazarcık ilçesine bağlı Evri ve Tilkiler Köyünün çevresinde tek parça kayalara oyulmuş büyük çaptaki su sarnıçları da birer Roma eseridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kahramanmaraş Büyük Roma Forum Tarih
Büyük Kızılcık İçmesi Kahramanmaraş Göksun Kahramanmaraş Tanıtımı 25 Ocak 2011
Büyüksır Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Büyüksevin Köyü Afşin Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Büyükçamurlu Köyü Göksun Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Büyük İmalı Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş