Kahramanmaraş ÇağLayancerit iLçesi

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 28 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kahramanmaraş ÇağLayancerit iLçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ÇAĞLAYANCERİT

  TARİHİ: İlçenin ilk kuruluş yeri bugünkü ilçe merkezinin kuzeyinde bulunan "Pamuk" denilen yerdir. Eski yapılarda kullanılan çok büyük ağaçların, evlerin yakınında olduğu için ya da temel kazıları sırasında kesildiği anlaşılmaktadır. Buda bize ilçe merkezinin kurulduğu yerin ormanlık olduğunu göstermektedir. Ancak doğal kaynak sularının burada olması yerleşim yerinin buraya taşınmasına neden olmuştur. İlçenin adını, Oğuzların "Ceritoğullar" kolundan aldığı sanılmaktadır. Bir rivayete görede 12 yüzyılda Cengİzhan'ın Anadolu'yu istila etmesi sırasında yerleşenlerin, akarsularının bol olmasından dolayı buraya Çağlayancerit dedikleri ifade edilmektedir. Küçükcerit, Yumaklıcerit köylerinin buradan gidenler tarafından kurulduğu bilinmektedir.

  COĞRAFİ DURUMU: Çağlayancerit ilçesi; kuzeyde Elbistan, güneyde Pazarcık, doğuda Adıyaman ili, Gölbaşı ilçesi, batıda Kahramanmaraş ile çevrilidir. İlçenin kurulduğu yer çok dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Tarıma elverişli ova ve düzlükler çok azdır. Çağlayancerit, merkez ilçenin kuzey doğusunda kalan Öksüz Dağı'nın kuzeyi ile Engizek Dağı'nın güneyinde kalan oldukça geniş bir vadide kurulmuştur. İlçe topraklarının yüzde 60'ı dağlık ve verimsiz alanlarla kaplıdır.

  İKLİMİ: Yer yer Akdeniz ikliminin etkisinde kalmakla beraber karasal iklim hüküm sürer. Kışları oldukça soğuk ve yağışlıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kahramanmaraş ÇağLayancerit iLçesi Forum Tarih
Küçüküngüt Köyü Çağlayancerit Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 19 Nisan 2010
Küçükcerit Köyü Çağlayancerit Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 19 Nisan 2010
Emiruşağı Köyü Çağlayancerit Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 7 Nisan 2010
Kaleköy Köyü Çağlayancerit Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 5 Nisan 2010
Soğukpınar Köyü Çağlayancerit Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş