Kahkaha Nasıl İyileştirir

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kahkaha Nasıl İyileştirir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kahkaha Hastaligi Nasil Tedavi Edilir-Kahkaha Tedavisi-Kahkaha Hastaligi  Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Kahkaha atın! Kahkaha ve neşeyi hayatınıza daha fazla katarak kendinizi daha iyi hissedebilir ve kış günlerinin yorgunluğunu hafifletebilirsiniz.

  Kahkahanın en iyi ilaç olduğuna dair eski inanışı yabana atmamak gerekiyor çünkü yapılan araştırmalar kahkaha ve sağlık arasında güçlü bir bağ olduğunu belirtiyor. İyi ve içten bir kahkaha maruz kaldığımz strese bağlı olarak salgılanan stres hormonunun etkilerini azaltırken, bağışıklık sistemimizin hastalıklarla savaşmasını kolaylaştıran antikor üretimini ve T hücrelerinin etkinliğini arttırıyor.

  Tıpkı spor yaparken olduğu gibi, kahkaha esnasında esneyen yüz ve beden kaslarımız esniyor, nabız ve kan basıncımız yükseliyor ve daha hızlı nefes alıyoruz. Bu sayede ağrılarımız azalıyor, daha kolay rahatlama ve tüm bunların sonucunda daha iyi bir uyku imkanı buluyoruz. Daha iyi bir hafıza ve daha fazla yaratıcılık için en iyi formül yine kahkaha.

  Yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen kızgınlık, suçluluk ve stres gibi duyguların yerini kahkaha ve beraberinde getirdiği faydalarına bırakmak ve bunu çevremize bulaştırmak için birkaç küçük ipucu:

  Seyrettiklerinize dikkat edin: Boş vakitlerinizde stres yüklü programlar yerine size kendinizi iyi hissettirecek ve iyi bir kahkaha atmanıza yardımcı olacak programlar izlemeye veya dönlemeye özen gösterin.

  Karikatürler: En son ne zaman bir karikatür dergisi satın aldınız? Gülmek için ça asarf edin ve kahkahayı hayatınıza daha fazla davet edecek yayınları, karikatürleri takip etmeyi bir alışkanlık haline getirin.

  Bolluk berekettir: Tek başınıza atacağınız kahkahaların etkisini paylaşarak arttırabilirsiniz. Unutmayın, kahkaha bulaşıcıdır ve keyfi en güzel dostlarınızla paylaştığınızda çıkar.

  Olaylara farklı bir açıdan bakın: “Hayat size limon veriyorsa limonata yapın!” cümlesini hatırlayın ve hayatınıza uygulayın! Günlük yaşamın beraberinde getirdiği olumsuzlukları bir gün geride bırakacağınız gerçeği ile ve gülümseme ile karşılayın.

  Hayatı çok fazla ciddiye almayın: Hayatı daha hafif bir şekilde yaşamak olumsuzlukların etkilerini azaltır ve kahkaha için daha fazla yer bırakır.

  Deneyin: Her zaman kahkaha atacak bir sebep bulmak mümkün olmayabilir. Ne var ki böyle zamanlarda kahkaha atmak için bir sebep varmış gibi yapmak ve denemek gerçeğinin yarattığı etkinin aynısına sahip olacaktır..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kahkaha Nasıl İyileştirir Forum Tarih
Kahkaha Sınıfı - Tiyatro Tekstleri Tiyatro ve Skeçler 12 Temmuz 2010
Cehennemde Kahkaha - Murat Çiftkaya Kitap, Resim ve Dergi 10 Mayıs 2010
Firari Kahkahalar - Nabi Kımran Kitap, Resim ve Dergi 19 Nisan 2010
Yaşam Sevgi Kahkaha - Osho Kitap, Resim ve Dergi 29 Mart 2010
Kahkaha Atmak Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 18 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş