Kafkas Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kafkas Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kafkas Üniversitesi


  Tarihçe

  Kafkas Üniversitesi 11 Temmuz 1992 gün ve 21281 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe giren 03.07.1992 gün ve 3837 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla kurulmuştur. 1992 yılında Kurucu Rektörü atanarak faaliyetlerine başlayan üniversite kuruluş yılında, Atatürk Üniversitesi'nden devredilen Veteriner Fakültesi ve tek programlı bir Meslek Yüksekokulu ile 245 öğrenci ve 40 öğretim elemanına sahipti. Bugün ise Kafkas Üniversitesi bir bölge üniversitesi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla büyüyen, geleceğe güvenle ve umutla bakan bir konumda yer almaktadır. Eğitim ve araştırmalarda dünya standartlarına erişebilmesi için dış ilişkilere yoğunluk verilmesi gerçeğinden hareketle Üniversite, mecburi hizmet karşılığı yurt dışında lisansüstü eğitim yapmak amacıyla öğretim elemanı göndermesinin yanı sıra olanaklar dahilinde bilim adamlarının uluslararası bilimsel etkinliklere katılımlarını da sağlamaktadır. Ayrıca tüm ileri araştırmalarda araştırma fonu ve diğer kaynaklarımızdan sağlanmaktadır.

  Yurt ve Barınma


  Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin yurt ihtiyaçları büyük ölçüde çözümlenmiş olup Kars Merkez, Iğdır ve Artvin'de bulunan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlardan faydalanmaktadırlar.

  Kütüphane

  Kafkas Üniversitesi kütüphanesi üniversiteyle beraber 1992 yılında kurulmuştur. 4500 kitap, 63 yabancı yayın ve 1500 yerel dergi barındıran kütüphane gelişimini sürdürmektedir.

  Teknoloji

  Bütün birimlerinde internet bağlantısı bulunan Kafkas Üniversitesi'nde bölümlerin gerekli teknik ekipmanla donatılmış laboratuarları bulunmaktadır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye


  Beslenme


  Üniversitenin tüm birimlerinde öğrencilerin yararlanabildiği kantin ve lokaller vardır. Üniversitenin öğrenci yemekhanelerinde ise öğrencilerin daha sağlıklı beslenebilmeleri için Besin Hijyeni uzmanları tarafından yemeklerin kalitesi ve kalorisi her gün denetlenmektedir. Üniversitenin beslenme hizmetlerinden 4000'e yakın öğrenci faydalanmaktadır.

  Sağlık

  Kafkas Üniversitesi öğrencileri Mediko Sosyal bünyesinde bulunan sağlık merkezinden ayakta tedavi imkanından yararlanmaktadır. Ayrıca ailesinde sosyal güvenliği olmayan öğrencilerin yanısıra 25 yaşını doldurmuş sosyal güvenliği olan öğrenciler de Öğrenci Sosyal Hizmetler Saymanlığı tedavi giderlerinden yararlanmaktadırlar.

  Kampus Hayatı

  Kafkas Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin sosyal aktivitelerde bulunmaları için çeşitli kulüpler bulunmaktadır. Felsefe, müzik, resim, satranç gibi kulüplerin yanı sıra futbol, kayak, valeybol, atletizm gibi spor dallarıyla da okul bünyesinde ilgilenebilirsiniz.

  Ulaşım

  Türkiye'nin doğusunda Ermenistan sınırında bulunan Kars'a ulaşım otobüsle Ankara'dan 14, İstanbul'dan 18 İzmir'den 24 saattir. Uçakla ise Ankara - Kars 1 saat 20 dakikadır. Üniversite kampüsü şehir merkezine 15 dakika uzaklıktadır.

  Burslar

  Kafkas Üniversitesi bütçesi dahilinde Sosyal Hizmetler Saymanlığı aracılığıyla ihtiyacı olan öğrencilere burs vermektedir. Yılda bir sefer verilen bu burstan geçen yıl 400 öğrenci yararlanmıştır ve toplam 32 milyar TL yardımda bulunulmuştur.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Fizik (SAY)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (DIL)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Matematik (SAY)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)


  Veteriner Fakültesi

  Kars Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)
  Sağlik Memurluğu (SAY)


  Artvin Orman Fakültesi
  Orman Mühendisliği (SAY)


  Artvin Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)
  Sağlik Memurluğu (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kafkas Üniversitesi Hakkinda Forum Tarih
Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Hakkında Bilgi Üniversiteler 24 Ocak 2011
Bakü Kafkas Üniversitesi Hakkında Bilgi Üniversiteler 1 Eylül 2010
Kafkas Üniversitesi hakkında Üniversiteler 18 Ocak 2009
Kafkas Ünİversİtesİ Kars Üniversiteler 1 Aralık 2009
Kafkas Üniversitesi Taban ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş