Kafkas Ünİversİtesİ Kars

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kafkas Ünİversİtesİ Kars konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Necati Kaya
  İletişim bilgileri: Kafkas Üniversitesi Paşaçayır Mahallesi 36100-Kars
  Tel: 0 474 212 42 24
  İnternet Adresi
  Kafkas Üniversitesi
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 3
  MYO: 4
  Akademik personel: 1101

  Rektör Prof. Dr. Necati Kaya: "Sevgili gençler üniversitemizi tercih ettiğinizde huzurlu ve sorunsuz bir üniversite ile kaliteli bir eğitim öğretimi de tercih etmiş olacaksınız. Siz sevgili gençlerin bizlere katılmanızı arzu ediyoruz."
  Tarihçe: 1982 tarihinde Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Veteriner Fakültesi üniversitenin çekirdeğini oluşturuyor. 1992 tarihinde Kafkas Üniversitesi kuruldu ve 1993 tarihinde fiilen hizmete girdi.
  Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ve ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan Kars, üniversitenin kurulmasıyla birlikte yeni bir istihdam kaynağına daha kavuştu. Pek çok ilde olduğu gibi üniversite, Kars'ta da yeni bir görünüm ve ekonomik süreç başlattı. 1992 yılında kurulan Kafkas Üniversitesi, yörede önemli bir istihdam kaynağı oluşturmuş ve artan öğrenci sayısı ile orantılı olarak şehirde canlılık başlamış, yatırım alanları oluşmuş, şehir kısa zamanda şahtiye şehri haline gelerek yeniden yapılanma süreci içine girmiş.
  Kafkas Üniversitesi, sınır boyumuzun Asya'ya açılan tek fikir kalesi ve ilim penceresi olma özelliğini taşıyor. Kuruluş çalışmalarını aşma sıkıntısı çeken üniversite kampüsleşme sürecine girmeye başlıyor. Hemen tüm üniversitelerde olduğu gibi ödenek sorunu olan Kafkas üniversitesi'de alt yapı, bina sorurunu henüz çözümlemiş değil. Kafkas Üniversitesi'nde halen peke çok tesisin yapım inşaatları devam ediyor. 1992 yılında kurulan üniversite kütüphanesi, okuyucu ve teknik hizmetler olarak 10 ünitede öğretim, araştırma ve yayın çalışmalarının gerçekleşmesinde birinci derecede kaynak bulmak ve katkıda bulunmak için gelişimini sürdürüyor. Çeaşitli konu ve branşlarda 4500 kitap, 63 yabancı yayın, 1500 yerel dergi bulunuyor.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Sosyal ve kültürel etkinlikler açısından Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin önünde çok fazla seçenek bulunmuyor. Resim, satranç, müzik ve felsefe kollarında öğrenciler çeşitli faaliyetler gösteriyor. Üniversitede futbol, basketbol, voleybol, kayak, atletizm, kros, güreş alanlarında aktiviteler yapılıyor.

  BARINMA: İlin merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunuyor. Kağızman'da Sağlık- Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı 80 yataklı bir kız öğrenci yurdu bulunuyor. Artvin ve Sarıkamış'da Kızılay öğrenci yurtları bulunuyor. Iğdır'da ise öğrenciler kendi imkanları ile barınıyorlar.

  BURS: Öğrenciler, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu, Kredi ve Yurtlar Kurumu gibi resmi kuruluşlar ile Kars- Kafkas Üniversitesi Kalkındırma Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı, Koç Vakfı gibi bazı özel kuruluşlardan da burs alabiliyorlar.

  SAĞLIK: Kafkas Üniversitesi Öğrenci sağlık merkezi ve diş kliniği saat 08 ile 17.00 arası hizmet veriyor. Tedavisi yapılamayan öğrenciler ve personel Kars Devlet Hastanesi veya il dışı sağlık kuruluşlarına sevk ediliyor. Sağlık Merkezi ve diş kliniğinde 1 uzman doktor, 1 diş hekimi, 4 hemşire ve 2 hizmetli bulunuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kafkas Ünİversİtesİ Kars Forum Tarih
Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Hakkında Bilgi Üniversiteler 24 Ocak 2011
Bakü Kafkas Üniversitesi Hakkında Bilgi Üniversiteler 1 Eylül 2010
Kafkas Üniversitesi Taban ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Kafkas Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri Üniversiteler 27 Şubat 2009
Kafkas Üniversitesi resimleri Üniversiteler 18 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş