Kafeinli ağrı kesicilerde bağımlılık riski

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 24 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kafeinli ağrı kesicilerde bağımlılık riski konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri - Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Tekol, kafein içeren ağrı kesicilerin bağımlılık yaptığını belirterek, ağrı kesici ilaçların bileşiminden kafeinin çıkarılması gerektiğini söyledi.

  Prof. Dr. Tekol, halen piyasada çok sayıda kafein içeren ağrı kesici olduğunu, bunların bir tabletinde 30–50 miligram kafein bulunduğunu kaydetti. Kafeinin bağımlılık yapabilen bir madde olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tekol, ''Son zamanlarda yapılan araştırmalar günde 100 miligram kafein kullanılmasının insanlarda bağımlılık oluşturabileceğini göstermektedir. Bu nedenle kafeinli ağrı kesicilerden günde 3–4 tablet kullanan kişi kafein bağımlısı olabilir. Bu nedenle ağrı kesici ilaçların bileşiminden kafein çıkarılmalıdır'' dedi.

  Tekol, bağımlıların kafein almadıklarında bilim dilinde ''yoksunluk'' denilen birtakım belirtilerle karşılaşacağını ifade ederek, ''Kafein bağımlısında en sık görülen yoksunluk belirtisi baş ağrısıdır. Baş ağrısı başlayınca kişi ağrı kesici kullanır. Bu da kişiyi bir kısır döngü içine sokar. Bu durum gereksiz ilaç tüketimini körüklemekle kalmayıp kişinin de yıllarca boşu boşuna ilaç kullanarak kendi sağlığını tehlikeye atmasına neden olur'' diye konuştu.

  Prof. Dr. Yalçın Tekol, geçmişte uzun yıllar piyasada satılan ''Fenasetin'' isimli ağrı kesicinin böbrek yetmezliği yaparak binlerce kişinin ölümüne neden olduğunu ve piyasadan çekildiğini anımsatarak, halen kullanılan ağrı kesicilerin de uzun süre kullanılması durumunda böbrekleri zedeleyebileceğini kaydetti.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kafeinli ağrı kesicilerde Forum Tarih
Kafeinli içecekler sivilce oluşumunu artırıyor Güzellik & Bakım 24 Kasım 2008
2017 Ağrı nüfusu Ağrı Tanıtımı 31 Ocak 2017
Dinlemek ve konuşmak size neyi çağrıştırıyor? Sorular ve Cevaplar 7 Kasım 2016
2016 Ağrı nüfusu kaçtır? Ağrı Tanıtımı 28 Ocak 2016
Oruçluyken baş ağrısı Ramazan ve Hikmeti 25 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş