Kadir Has Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kadir Has Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadir Has Üniversitesi


  Tarihçe

  1997 yılında işadamı Kadir Has'ın kurduğu vakfıf tarafından eğitim öğretime başlayan Kadir Has Üniversitesi halen 4 kampüsüyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Yurt ve Barınma

  Kadir Has Üniversitesi'ne bağlı bir yurt bulunmamaktadır. Ancak ilgili birimlere başvuran öğrenciler üniversitenin işbirliği yaptığı çeşitli özel yurtlarla ilgili bilgi alabilir.

  Kütüphane

  Amacı geleneksel kütüphane hizmetlerini en yeni teknolojik gelişmelerle destekleyerek, kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve maksimum düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak ve bu yolla tüm Kütüphane kullanıcılarının bilimsel ve entellektüel faaliyetlerine destek veren kaliteli bir kütüphane hizmeti üretmek olan Kadir Has Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Cibali Kampüsünde bin metrekarelik alanda aynı anda 225 kullanıcıya hizmet verecek şekilde dizayn edilmiştir. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarının ulusal ve uluslararası düzeyde kısa sürede, etkin bir biçimde herhangi bir sınırlama olmaksızın karşılanması için Kütüphanede yer alan 16 adet kullanıcı bilgisayarının tamamından internet taraması, CD-ROM taraması, online veri tabanlarına erişim olanağının yanısıra diğer üniversite ve bilgi merkezlerine erişim imkanı da sağlanmaktadır. Diğer yandan Kütüphane, ulusal ve uluslarası düzeyde tüm üniversiteler, araştırma ve bilgi-belge merkezleri ile işbirliği sağlayarak karşılıklı bilgi, belge ve kaynak paylaşımı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Kütüphane, kullanıcıların her türden bilgi kaynağına etkin bir biçimde erişebilecekleri altyapıyı oluşturarak, kurumsal ve ulusal düzeyde bilim, eğitim ve kültür alanında üzerine düşen tüm görevleri yerine getirmeyi hedeflemektedir. 30.000 kitap kapasiteli kütüphanede bulunan bilgisayarlar vasıtasıyla 1500 dergiye on-line bağlanarak makale tarama ve araştırma yapma olanakları bulunmaktadır.

  Teknoloji

  Gelişmiş alt yapısıyla her öğrenciye bir bilgisayar düşmekte olan Cibali Merkez Kampüsünde, sürekli, hızlı internet bağlantısı ve 5 adet bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Ayrıca Fizik, Kimya, Elektronik ve biyokimya laboratuarları yer almaktadır.

  Beslenme

  Cibali Merkez Kampüsünde öğrencilere ayrılmış bir yemekhane ve günün her saatinde hizmet eden iki kantin bulunmaktadır.

  Sağlık


  Kadir Has Üniversitesi kampüsünde bulunan Mediko Sosyal öğrencilere sağlık hizmeti sunmaktadır. Ayrıca dileyen öğrencilere küçük bir katkı payı karşılığı sağlık sigortası sağlanmaktadır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kampus Hayatı

  Kadir Has Üniversitesi Cibali Merkez Kampüsü : 1884 yılından beri Tekel'in tütün deposu ve sigara fabrikası olarak kullanılan Tekel Cibali Tesisi binası, aslına uygun bir biçimde restore edilerek üniversitenin kampüsü olarak hazırlanmıştır. İstanbul'un tarihi açıdan oldukça önemli bir bölgesinde, etkileyici ve geçmişten izler taşıyan bir binada şimdi bilimsel eğitim ve araştırma çalışmaları yapılmaktadır. Cibali Merkez Kampüsümüzün sadece kapalı kullanma alanı 35,000 metrekarenin üzerindedir. İlk etapda 1300 öğrencinin eğitim görmekte olduğu kampüste derslikler, laboratuvarlar, merkezi kütüphane ile birlikte, tüm Fakülteler, Enstitüler, Rektörlük ve Dekanlıklar bulunmaktadır. Tıp Fakültesi öğrencileri ise Gayrettepe Kampüsü ve uygulama hastanelerinde eğitimlerini sürdürmektedirler. Kadir Has Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü: Bahçelievler'de Kadir Has Center bünyesinde yer alan Bahçelievler Kampüsü İngilizce Hazırlık Okulu ile Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulları olarak hizmet vermektedir. 4000 metrekare alana yayılmış olan Bahçelievler Kampüsünde modern eğitim yöntemleri ile bilgisayar destekli eğitim verilmektedir. Kadir Has Üniversitesi Gayrettepe Kampüsü: Üniversitemizin Gayrettepe'deki 1500 metrekare kapalı alana sahip olan merkez bina ile üniversite hastaneleri Florance Nightingale (Şişli-Çağlayan), Metropolitan Florance Nightingale (Gayrettepe), Avrupa Florance Nightingale (Fulya) hastanelerinden oluşmaktadır. Bu kampüsümüzde çağdaş donanımlı, çok amaçlı temel bilim araştırma ve eğitim laboratuvarlarımız bulunmaktadır. Kadir Has Üniversitesi Selimpaşa Kampüsü: Kasım 1998'te temeli 9. Cumhurbaşkanımız Sn. Süleyman Demirel tarafından atılan üniversitemizin Selimpaşa kampüsü Sürekli Eğitim Merkezi olarak hizmet vermektedir. Selimpaşa kampüsünde derslikler, konferans salonları, laboratuvarlar ve spor tesisleri bulunmaktadır.

  Ulaşım
  Cibali Merkez Kampüsü Hisaraltı Cad. Cibali / İSTANBUL 34230 Telefon(212) 533 57 65 (212) 533 65 32 (212) 275 88 46 Fax(212) 534 07 41 Bahçelievler Kampüsü Kadir Has CenterMehmetcik Sok. No.134590 Bahçelievler / İstanbul Telefon(212) 441 47 24 Fax(212) 441 45 34 Gayrettepe Kampüsü Vefabey Sok. No:580810 Gayrettepe / İstanbul Telefon(212) 275 22 58(212) 275 88 46 Fax(212) 275 61 08

  Burslar
  Üniversitece; ÖSYM Başarı Bursu, Giriş Başarı Bursu, Üstün Başarı Bursu ve Sporcu Bursu adları ile burslar verilir. ÖSYM Bursu: Bu burs, ÖSYM tarafından burslu programlara yerleştirilen öğrencilere ilgili mevzuat gereğince verilen burslardır. Bu burslar öğretim ücretinin tümünün alınmaması şeklinde gerçekleştirilir. ÖSYM Bursu öğrencinin başarı durumuna bağlı olarak tüm eğitim süresi boyunca devam eder. Giriş Başarı Bursu: Bu burs, ÖSS sınavında puan türlerinin ilk ikibin kişi arasına giren SAY, EA, SÖZ tercihlerinde Üniversitenin ilgili eğitim-öğretim biriminin kontenjanının % 20'si oranında öğrencilere verilir. Bu burs öğretim ücretinin tamamının alınmaması şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca bu öğrencilere, kitap giderlerini karşılamak üzere, Mütevelli Heyeti tarafından kabul edilen miktarda bir ek ödeme yapılabilir. Üstün Başarı Bursu: Bu burs, Üniversitede öğrenimlerini başarı ile sürdüren lisans öğrencilerinden ağırlıklı not ortalaması 3.80-4.00 olanlara % 100; 3.60-3.79 olanlara % 50; 3.50-3.59 olanlara % 25 oranında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun vakıf üniversiteleri için öngörülen burs oranları dikkate alınarak verilir. Eğitim ücretlerinden bu miktarlar burs olarak düşülür. Bu burslar başarılı oldukları akademik yılın sonunda değerlendirilerek izleyen akademik yılda (1 yıl) uygulanır. Bu burs hazırlık sınıfını kapsamaz. Sporcu Bursu: Bu burs, uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin okul ücretlerinde belirli oranlarda indirimi kapsar. Ayrıca; kardeş öğrencilerin üniversiteye (hazırlık aşaması dahil) kayıtlı olması durumunda, bu süre boyunca toplam olarak normal eğitim-öğretim süresini aşmamak kaydıyla bunların her birinin öğrenim ücretinde % 10 indirim yapılır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Kadir Has Üniversitesi bünyesinde 30'a yakın kulüp bahar şenlikleri, konserler, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemektedirler. Fotograf Kulübü
  IEEE Öğrenci Kolu
  Mühendislik Kulübü
  Yönetim Bilimleri Kulübü
  Uluslararası İlişkiler Kulübü
  Parallel Studies Center
  Bukalemun Ekonomi - Finans Kulübü
  Yeni Nesil Turizm Kulübü
  Folklor Kulübü
  Kültürel Faaliyetler Kulübü
  Siyaset Bilimi Kulübü
  Sosyal Bilimler Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  FenEdebiyat Fakültesi
  Amerikan Kültürü ve Edebiyati (DIL)
  Amerikan Kültürü ve Edebiyati (Burslu) (DIL)
  Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri (SAY)
  Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri (Burslu) (SAY)


  Hukuk Fakültesi

  Hukuk Fakültesi (Burslu)

  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Burslu) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Burslu) (EA)
  Turizm Işletmeciliği (EA)
  Turizm Işletmeciliği (Burslu) (EA)
  Uluslararasi Finans (EA)
  Uluslararasi Finans (Burslu) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Burslu) (EA)


  Iletişim Fakültesi
  Halkla Ilişkiler ve Tanitim (SÖZ)
  Halkla Ilişkiler ve Tanitim (Burslu) (SÖZ)
  Reklamcilik (EA)
  Iletişim Tasarimi (SÖZ)
  Radyo Sinema ve Televizyon (SÖZ)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Elektronik Mühendisliği (SAY)
  Elektronik Mühendisliği (Burslu) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş