Kadir gecesinde regl olan ne yapmalıdır?

Eylül

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kadir gecesinde regl olanlar ne yapmalı kısaca bilgi,

Kadir Gecesinde adetli (regl) olan kadınlar bu mübarek gecede nasıl ibadet edebilirler? Adetli yani regl olan veyahut loğusa olan kadınlar Kadir Gecesinde namaz kılıp Kur'an-ı Kerim okuyamazlar ama farklı şekillerde ibadet edebilir ve bu geceyi en iyi şekilde değerlendirebilirler.
İslam alemlerine göre, kadınların adet dönemleri eğer kandil gibi kıymetli günlere denk gelirse o mümin ve müslüman kadınların kalblerindeki niyetlerine göre sevap verilir.
Adetli kadınlar mübarek günlerde şunları yapabilir:
- Kur’an-ı Kerim okunduğu zaman dinleyebilir.
- Her çeşit zikir ve dua yapabilir.
- Sadaka verebilir.
- ilim öğrenebilir.
Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
"Bir saat ilim öğrenmek gece sabaha kadar ibadet etmekten kıymetlidir. Bir gün ilim öğrenmek, üç ay [nafile] oruç tutmaktan kıymetlidir."
(Ebu Nuaym)

Hadis-i şerfleri gereğince, o hayırlı günleri ve geceleri ibadetle geçirmek niyetinde idiyseler, şüphesiz ki, o mübarek ve güzel günlerin ve gecelerin rahmet ve bereketlerinden nasiplerini hem de eksiksiz olarak alacaklardır. Çünkü kadınların bu halleri, ellerinde olmayan bir özür kabilinden olduğu ve kendi istekleriyle olmadığı için mahrum olmalarını gerektirmez. Niyet, söz ve amelden hayırlıdır; çünkü söz ve amele gösteriş karışabilir, fakat niyete hiçbir şey karışamaz.
 

Üst