Kadir Gecesi Nedir? - Kadir Gecesi Hakkında Bilgi

'İman ve İslam Forumu' forumunda SeLeN tarafından 12 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kadir Gecesi Nedir? - Kadir Gecesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadir Gecesi Nedir? - Kadir Gecesi Hakkında Bilgi

  Kadir Gecesi (Arapça: لیلة القدر lailatu'l Qadr), İslam dinine göre, Kur'an'ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmeye başlandığı gecedir.

  Köken bilimi

  Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadr Suresi (Arapça: سورة القدر )'nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadr, 'azamet' ve 'şeref' demektir.Kadir Suresinde Kur’an’ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.

  Zamanı

  Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir.Hz. Muhammed(S.A.V) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir.

  İlk vahiy

  İslam'a göre Allah(c.c) Kur'anın ilk ayetlerini Cebrail aracılığı ile Hz.Muhammed(S.A.V) 'e kırk yaşında Hira Mağarası'nda göndermiştir. İlk ayetler Kadir gecesinde indirilen Alak Suresi'nin ilk ayetleridir.

  İslamiyet'te Kadir Gecesine verilen önem

  Kadir Gecesi, İslam alemine göre çok hayırlı ve mübarek sayılan bir gecedir. Kur'an'da kadir gecesi şöyle tanımlanmıştır:
  "Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."
  İnnâ enzelnâhu fi leyletil kadr. Ve mâ edrâke mâ leyletül kadr. Leyletülkadri hayrun min elfişehr. Tenezzelül melâiketü verruhu fiha biizni rabbihim min külli emr. Selâmün hiye hatta madla'il fecr.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadir Gecesi Nedir Forum Tarih
Kadir Gecesinin Anlamı Nedir? İman ve İslam Forumu 9 Temmuz 2013
Kadir Gecesinin Önemi Nedir Özet Dini Sohbetler Dini Forum 8 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Özelliği Nedir Dini Sohbetler Dini Forum 8 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Önemi Nedir Kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 6 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Dinimizdeki Yeri Ve Önemi Nedir? İman ve İslam Forumu 1 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş