Kadir Gecesi ile ilgili Hadisler

'Sünnetler & Hadisler' forumunda SeLeN tarafından 9 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kadir Gecesi ile ilgili Hadisler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadir Gecesi İle İlgili Hadisler
  Kadir Gecesi Hadisi Şerifleri

  - Hz. Aişe bu gecenin nasıl ihya edileceğini Hz. Peygamber'e sormuş, o da "Allah'ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet! de" şeklinde cevap vermiştir. (Tirmizi, "Da'avat", 84; İbn Macei "Dua", 5)

  - "Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır." (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai, İbn Mace)

  - Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: "Kadir geceleri ile ilgili rüyalarınızın, ramazanın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir gecesini arayan, onu ramazanın son yedi gecesinde arasın!" (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)

  - Aişe (r.a)'dan rivayete göre Resullullah (s.a.v) ramazan ayının son on gününde camiye kapanır, ibadete kapanır, ibadete soyunur ve şöyle buyururdu: "Kadir gecesini ramazanın son on günü içinde arayınız!" (Buhari, Müslim, Tirmizi)

  - Aişe (r.a)'dan rivayete göre Resullullah (s.a.v) şöyle buyururdu: "Kadir gecesini ramazanın son on günündeki tek gecelerde arayınız!" (Buhari)
   

Bu Sayfayı Paylaş