Kadir Gecesi Hakkında Geniş Bilgiler

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda UquR tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Kadir Gecesi Hakkında Geniş Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadir Gecesi (Arapça: لیلة القدر lailatu'l Qadr), İslam dinine göre, Kur'an'ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmeye başlandığı gecedir.
  Konu başlıkları


  * 1 Zamanı
  * 2 Kökenbilim
  * 3 İlk vahiy
  * 4 İslamiyet'te Kadir Gecesine verilen önem
  * 5 Kadir Gecesi hakkında yorumlar
  * 6 Dipnotlar


  Zamanı

  Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olduğu kabul edilir. Hz.Muhammed bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" [1] demiştir.

  Aslen hadislerde Ramazan'ın 20. gününden sonraki tek günlerde aranması söylenmesine rağmen, daha sonra karmaşa çıkmaması için Ramazanın 27.gün - 28. gecesi Kadir Gecesi sayılmıştır. Hicrî takvime göre de Kadir Gecesi Ramazan Ayı'nın son 10 gününde bulunur.

  Kökenbilim

  Kadir gecesinden Kadr Suresi'nde bahsedilir. Kadr, 'azamet' ve 'şeref' demektir. [2]Kadir Suresi (Arapça: سورة القدر ) Kur'an-ı Kerim'in doksan yedinci sûresi. Beş ayetten oluşur. Mekke devrinde Abese suresinden sonra nazil olmuştur. Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir Suresinde Kur’an’ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.


  İlk vahiy
  İslam'da Allah'ın ilk ayetini Cebrail meleği aracılığı ile Hz.Muhammed'e kırk yaşında Hira Mağarası'nda iken gönderdiğine inanılır. İlk ayetlerin bu gecede indiği ve Alak Suresi'nden olduğuna inanılır.[3]

  İslamiyet'te Kadir Gecesine verilen önem

  Kadir Gecesi, İslam alemine göre çok hayırlı ve mübarek sayılan bir aydır. Kur'an'da kadir gecesi şöyle tanımlanmıştır:

  "Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.
  O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."[4]

  'Innā 'Anzalnāhu Fī Laylati Al-Qadri Wa Mā 'Adrāka Mā Laylatu Al-Qadri Laylatu Al-Qadri Khayrun Min 'Alfi Shahrin Tanazzalu Al-Malā'ikatu Wa Ar-Rūĥu Fīhā Bi'idhni Rabbihim Min Kulli 'Amrin Salāmun Hiya Ĥattá Maţla`i Al-Fajri[5]

  Kadir Gecesi hakkında yorumlar
  Bu sûrenin inişi hakkında değişik rivâyetler vardır. Bunlardan biri şöyledir:

  Bir kere Rasûlüllah Ashab-ı Kirâma İsrailoğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti. Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenabı Hak bu Kadir sûresini indirmiştir (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313).

  Bu geceye Kadir gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır. Çünkü:

  a) Kur'ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

  b) Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

  c) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).

  d) Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

  e) Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü'mine selam verirler.

  Zir b. Hubeyş diyor ki, Übey b. Ka'b'a sordum: Kardeşin Abdullah b. Mes'ud: "Yıl boyunca ibadet eden Kadir gecesine isabet eder" diyor, dedim.

  Übey b. Ka'b dedi ki: "Allah İbn Mes'ud'a rahmet eylesin. O, insanların Kadir gecesine güvenmemelerini istemiştir. Yoksa Kadir gecesinin, Ramazanda, Ramazanın da son on günü içerisinde yirmi yedinci gecesinde olduğunu biliyordu" dedi.

  "- Bunu neye dayanarak söylüyorsun, Ey Ebü'l-Münzir (Übey b. Ka'b'ın lakabı)" dedim. Übey;

  "- Ben bunu Rasûlüllah (s.a.s)'in bize haber vermiş olduğu alametle söylüyorum ki, o da, "o gün güneş şuasız olarak doğar" dedi (Müslim, Sıyam, 220).

  İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar:

  Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; beş vakit içerisinde Salât-ı vusta; ilâhî isimler içerisinde İsm-i Azam; bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rızay-ı ilâhî; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür. Bunların gizli tutulmasından maksat mü'minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah'a ibadet ve taat içerisinde olmalar]. sağlamaktır. Mü'minler bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatle değerlendirmelidir. Ebû Hüreyre rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Hz.Muhammed şöyle buyurmuştur:

  "Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

  Kadir gecesinde neler yapılabilir:

  Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur'ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli.

  Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

  Süfyan-ı Sevrî: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir." (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.

  Aişe demiştir ki; Hz.Muhammed'e:

  "- Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordum. Rasûlüllah (s.a.s):

  "- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî: Allah'ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet." diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

  Dipnotlar

  1. ^ Buhârî, Leyletü'l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216
  2. ^ Kadr Suresi (Diyanet Meali)
  3. ^ SURUÇ Salih, Peygamberimizin Hayatı, Nesil Yay., c. 1 s. 199, ISBN 975-408-020-8
  4. ^ (Kadir sûresi, 97/ 1-5)
  5. ^ Kadir Sûresi 97. ayet 1-5
   

 2. komplexliyim

  komplexliyim Yeni Üye

  Emeğine sağlık. Çok güzel bilgiler.Sağolasın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadir Gecesi Hakkında Forum Tarih
Kadir Gecesinin Rahmeti Hakkında Bilgi İman ve İslam Forumu 9 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Manası Ve Önemi Hakkında Bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 7 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Bereketi Hakkında Bilgi İman ve İslam Forumu 31 Temmuz 2012
Kadir Gecesi Nedir? - Kadir Gecesi Hakkında Bilgi İman ve İslam Forumu 12 Şubat 2011
Kadir gecesi alametleri kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 2 Temmuz 2015

Bu Sayfayı Paylaş