Kadango (Copadichromis borleyi)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kadango (Copadichromis borleyi) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadango (Copadichromis borleyi)

  [​IMG]

  [​IMG]


  Latince Adı: Copadichromis borleyi

  Habitatı ve Anavatanı: Malawi gölünün kayalık bölgeleri Beslenme biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Genelde Sakin

  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

  Üreme: dişiler ortalama 50,60adet yumutayı 30gün ağızda kuluçka yaparlar

  Sıcaklık: 25 - 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 200 litre.

  Su Sertliği: Sert

  pH: 7.8 - 8.6
  Aktavist Yorumu: Oldukça kaprissiz kolay büyüyen balıklar. Hastalıklara da çok dayanıklı. Cüsselerine rağmen oldukça uysallar. Ama erkekler üreme zamanlarında açıklıkta yer tutup biraz hırçınlaşabiliyor. Yine de bu hırçınlık sarı prenseslerin yarısı bile değil. Eğer tankınızda baskın bir erkek varsa küçük erkekler renk değiştirmeden oldukça uzun dişi görünümünde dolaşabilir. Ama renklendiren yemlerden bir haftalık bir yemleme size akvaryumunuzdaki gerçek erkek sayısı konusunda bilgi verecektir. Dişi kadango bulmak oldukça zor. Son olarak da bu balıkların sakinliği güvenip sakın lepistes falan gibi balıklarla aynı tanka koymatın .Yoksa tüm lepistesler esrarengiz bir şekilde ortadan kayboluverir

   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Copadichromis borleyi, Malawi Gölü’nde yaşayan türlerdendir. Dünyada kadango ismiyle de tanınır.

  Hem erkek hem de dişilerinin güzel görünüme sahip olması onu aranan türler arasına sokar. Birkaç farklı varyetesi olmasına karşın en yaygın bulunabileni red borleyi dir.

  Erkekler olgunlaştığında baş kısmı parlak metalik maviye döner, gövde turucu-kırmızı arası bir renge bürünür. Üst yüzgecin uç kısımları beyazdır. Erkeklerin erişkin renklerine kavuşması gecikebilir. Dişilerin gövdesi gridir, gümüşi parlaklığa sahiptir. Yüzgeçler ve kuyruk turuncu rengi korur.

  Akvaryum koşullarında ortalama 15 cm boya ulaşır, nadiren 20 cm üzerine çıkabilir.

  Bakılması diğer Malawi türlerine oranla biraz daha fazla özen gerektirir.

  Su kalitesindeki bozulmalara hassastırlar. Kötü koşullarda uzun süre kaldıklarında vücutlarında beyaz-kırmızı lekeler oluşur, günler içerisinde bu lekeler büyüyerek deride kabarık lezyonlar oluşabilir. Bu aşamada suya müdahale şarttır.

  Barışçıl bir tür olan Borleyi, Pseudotropheus gibi sert türlerle birarada bulunduğunda yaralanmalar sık görülür. Karma akvaryumda bakılacaksa bu durum dikkate alınmalıdır. Ürkektirler, özellikle parlak ışıktan çok korkarlar. Akvaryum ışığını kademeli artırmak iyi sonuç verecektir.

  Ağızda kuluçka yaparlar. Yumurtaları şaşılacak derecede iridir. Buna rağmen 50 den fazla yumurtayı ağzında tutabilir. Ürkekliği üretimde de sorunlara yol açar, strese girip yumurtaları ilk günlerde yutması nedeniyle üretimi biraz güçtür.

  Borleyi’ler Protemelas ve Aulonocara’lar ile eşleşebilirler. Melez yavru oluşumunu engellemek için üretim tankında tek türe yer vermek en garantili yoldur.

  Hormonla renklendirilen borleyi yavruları henüz 2-3 cm boydayken erkek görünümüne sahip olur. Normalde en geç belirginleşen kısım olan üst yüzgeçteki beyazlık, hormonlu balıklarda erkenden abartılı şekilde artar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadango (Copadichromis borleyi) Forum Tarih
Ciklet - Kadango Akvaryum - Balık Dünyası 21 Mart 2010
Azur Cichlid (Copadichromis azureus) Akvaryum - Balık Dünyası 28 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş