Kadıoğlu Köyü Vezirköprü Merkez Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kadıoğlu Köyü Vezirköprü Merkez Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadıoğlu Köyü -Kadıoğlu Köyü Hakkında -Kadıoğlu Köyü Tanıtımı -Kadıoğlu Köyü Resimleri  Kadıoğlu, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.
  Posta Kodu 55900


  Alan Kodu 0362


  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi


  İl Samsun


  İlçe Vezirköprü


  Tarihi

  Samsun İli Vezirköprü İlçesine bağlı Kadıoğlu Köyü'nün adı “Mezra” ya da halk dilinde zaman zaman "Mezere" olarak bilinmektedir. Halk dilinde "Kadoğlu" ya da "Gadoğlu" da denmektedir. Kadıoğlu, Mezra Nahiyesi’nin mahallesinden biri olup, 06/06/1993 yılında köy statüsüne kavuşmuştur. Yerleşim alanı olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde rastlanılmaktadır. Vezirköprü’de yerleşimin yeni başladığı (tarlalar ve bağların kurulduğu, hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı) Osmanlı tarihinde “Köprülüler” dönemi olarak anılan dönemde yerleşime açıldığı köyün yaşlılarınca belirtilmektedir. Köyün adı köy içinden geçen dere yakınını beğenerek buraya yerleşen “Kadıoğlu” diye anılan bir kişinin adı ile özdeşleşerek günümüze kadar gelmiştir.Görevi, ahali arasındaki anlaşmazlıkları çözümlemek (yargılama) olan ve padişah beratı ile tayin olunan kadılar, sultanın emrettiği her hususta hüküm vermekle yetkili kılındıklarından idarî, malî, askerî ve beledî işlerle de meşguldüler. Bu itibarla tarihte önemli bir şahsiyet olan Kadı'nın; oğlunun da ilim ve irfan sahibi bir zat olduğu kuvvetle muhtemeldir. Diğer bir rivayete göre; Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi sonrasında savaşta yararlılık gösteren üç beye bölgenin yerleşmek amacıyla verildiği, bölgeye gelen beylerden birinin köyün içinden geçen dere yakınına ilk yerleşim yerini kurduğu yönündedir. Köyün nüfusunun Türk olması ve yakınlardaki bazı köylerde bulunan Ermeni ya da Rum nüfusunun kocakaya köyü kızılkese köyü ve çaltu köyünde yogun olmasına ragmen bu köylerde ermeni ve rumlar şuanda yaşamamaktadır 93 harbinde kocakaya köyüne ankara elmedag ilçesinden gelen yörükler yerleşmiştir ve kızılkese köyünede giresun bulancak ilcesinden çepni kabileleri getirildi Çaltu köyünede Laz , Tatar , Türkmenler sülaler yerleşmiştir

  Kültür

  Köye özgü olarak, mısır ve bulgurdan yapılan "keşkek" denilen yemek yapılır.Aynı şekilde sac üzerinde yapılan "sac ekmeği", süzme yoğurda benzeyen "katık" ve bununla yapılan gözlemeye benzeyen "katıklı ekmek" yapılmaktadır. Köyün sakinlerinin çok sevdiği çevirme kebap, Kadıoğlu ve yakın köylere özgüdür. Ev içinde ya da bahçesinde bulunan tandırlarda kalın bir çubuğa bütün olarak geçirilen kuzu yahut oğlak, ateşte çevrilerek ağır ağır pişirilir. Köy çevresinde "kanlıca"(ÇINTAR) denilen mantar türünden yapılan yemeklerde çok güzeldir. Kadıoğlu sakinlerinin damak tatlarından biri de kömürlü semaverde özenle demlenen çaydır. Çam ağaçlarından oluşan ormanın temiz havası içinde yapılan kuzu çevirme ardından içilen demli bir çay gibisi yoktur.

  Coğrafya

  Samsun iline 152 km, Vezirköprü ilçesine 40 km uzaklıktadır. Köy tarlalar devamında, ormanlık alanlarla kaplıdır. Köyün içinden kurumaya yüz tutmuş bir dere geçmektedir. Köyde asma, kavak, meşe, gürgen, kayın, meyve ağaçları ve çam ağaçları yer kaplamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 318
  1997 350

  Köy nüfusunun büyük kısmı İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa gibi büyük şehirlere göç etmiştir. Ayrıca iş imkânları nedeniyle Samsun ve Vezirköprü Merkezine göçen bir çok aile mevcuttur. Köyden çıkan sakinlerin çocuklarının çoğu, Türkiye'nin diğer yerlerinde de olduğu gibi Kadıoğlu'nu bilmemekte ve uzun yıllar sonra belki bir kaç kere gelip görmektedir.


  Ekonomi

  Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak orman köylüsü olması sebebi ile tarım alanları yeterli değildir."Makta" denilen ağaç kesim işi yapılmaktadır. Ekim alanlarının dar olması sebebi ile köyün erkeklerinin çok büyük bir kısmı Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir gibi büyük şehirlerde inşaat ve ticaret işinde çalışmaktadır. Köy dışına çıkan ailelerin zamanla Kadıoğlu'nu unutması sonucu köye yatırım olmamakta köyün geri kalmışlığı devam etmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Yusuf Koç

  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün üç adet çeşmesi olup, camiinin aynı zamanda misafirhanesi de mevcuttur.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadıoğlu Köyü Vezirköprü Forum Tarih
Kadıoğlu Köyü Devrekani Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Kadıoğlu Köyü Merkez Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Kadıoğlu Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Kadıoğluçiftliği Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 5 Nisan 2010
Kadıoğlu Köyü Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 25 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş