Kadınlarda Uyku Sorunu - Kadınların Yüzde Yetmişi Uykusuzluk Sorunu Yaşıyor

'Psikoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 27 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kadınlarda Uyku Sorunu - Kadınların Yüzde Yetmişi Uykusuzluk Sorunu Yaşıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadınlarda Uyku Sorunu - Kadınların Yüzde Yetmişi Uykusuzluk Sorunu Yaşıyor

  International Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, Batılı ülkelerde kadınların yüzde 30unun en az haftada birkaç kez uyumak için ilaç almak zorunda kaldığınıi belirtti. Tutluoğlu, Kadınlarda yaş ilerledikçe uykusuzlukproblemi artmaktadır. 18-24 yaş arası kadınlarda uyku ile ilgili problemler yüzde 33 civarında iken, 55-64 yaş kadınlarda bu oran yüzde 48'e çıkar” dedi.  Kadınlarda uykuyu etkileyen çeşitli faktörler olduğunu ifade eden Tutluoğlu, bunları şöyle sıraladı:

  "Birçok kadında da iş ve aile ortamındaki problemlere bağlı stres ve buna bağlı uyku problemlerine rastlanmaktadır. Bunun sonucunda yorgunluk, iş performansında düşme, konsantrasyon güçlüğü ve sosyal ilişkilerde bozulmalar ortaya çıkabilir. Çalışan kadınlarda uyku problemleri daha fazla görülmektedir. Kahve çay ve sigara kullanımı da uykuya dalma açısından önemli problemlerdir. Alkol ise uyku bölünmesi ve kabus görmelere yol açabilmektedir. Gebelik de uyku üzerine etkili bir durumdur. Gebeliğin ilk 3 ayında kadınlar daha çok uykuya ihtiyaç gösterirler ve gündüz uykuya eğilim mevcuttur. Gebeliğin 3-6 ayında uyku normalken 6 aydan sonra gebeler daha az uyumaya başlarlar. Bunun nedenleri sık idrara çıkma, göğüste yanma, genel konforsuzluk, bebek hareketleri, bel ağrısı ve kabus görmelerdir.

  Menopozdaki kadınların 2/3'ünde uyku problemleri vardır. Menopozla birlikte östrojen seviyelerinde düşme sonucu sıcaklık basması sonucu da uyku problemleri görülür.”


  NE YAPILABİLİR?

  “Uyku bozukluklarını düzeltmek için bazı kadınlarda ilaç kullanımına gereksinim olmakla beraber çoğunlukla yaşam stilinde değişiklikler yapmak iyi bir uyku için yeterli olabilir” görüşünü savunan Tutluoğlu, kadınlara şu önerilerde bulundu:

  "Çay ve kahveyi kesin, alkolü kısıtlayın, gece uykunuzu olumsuz olarak etkileyebilecek enerji içeceklerinden uzak durun, uyumadan önce gevşeyin,doğru zamanda egzersiz yapın (gece yapılan ağır egzersizler uykunuzu olumsuz etkileyebilir), kıyafetiniz rahat olsun ve sizi sıkmasın, yatak odanız sessiz, loş ve yatağınız ve yastığınız rahat olsun, yemeklerinize dikkat edin (akşam yenen ağır ve baharatlı yemekler uykunuzu olumsuz etkiler), sigarayı bırakın gündüz uyuklamalarını kesin,evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun yatakta TV seyretmeyin, tartışmayın,kaçta uyursanız uyuyun kalkış saatiniz sabit olsun. Böylece uyku ritminiz bozmamış olursunuz,gündüz kestirmelerinden kaçının

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadınlarda Uyku Sorunu Forum Tarih
Kadınlarda Gusül Abdesti Gerektiren Haller Nelerdir İslamda Aile ve Kadın 31 Temmuz 2012
Kadınlarda Normal Doğum Hakkında Bilgi Gebelik ve Annelik 6 Şubat 2012
Kadınlarda Görülme Sıklığı Artan Kanser Türleri Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Kadınlarda Görülme Sıklığı Azalan Kanser Türleri Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Hakkında Bilgi Genel Sağlık 7 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş