Kadınlar neden erkeklerin gerisinde namaz kılar?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda GizLi_ÖzNe tarafından 27 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Kadınlar neden erkeklerin gerisinde namaz kılar? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  - Soru : Kadınlar neden erkeklerin gerisinde namaz kılar? Önünde veya yanyana kılamazlar mı? Kabe'de ise kadın erkek karışık namaz kılınabiliyor. Bu doğru bir uygulama mıdır?--------------------------------------------------------------------------------

  Cevap: Bismillahirrahmanirrahim
  Kulluk bilincimizin gereği olan namazın bu doğrultuda huzur ile kılınabilmesi için kadınlar erkeklerin gerisinde saf tutmaktadırlar. Bu uygulama dinimizin onları hor görmesinden, aşağılamasından değil; fitne-fesat çıkmaması, ibadete cinsel duyguların, süfli arzu ve iştihaların karışmaması içindir. Müslümanları fitneden, ahlâksızlıktan, şehvet azgınlıklarından korumak içindir. İbadetler, camiler ve namaz temiz kalmalıdır.
  İmamın arkasında önce erkekler, sonra erkek çocuklar ve sonra da bayanlar saf tutarlar. Bu sıralamaya erkek ve çocukların uyması sünnet iken, erkek ve kadınların uyması farzdır.
  Bu nedenle bir bayan veya bulüğ çağına yaklaşmış bir kız çocuğu bir erkeğin önünde veya tam hizasında saf tutacak olsa, erkeğin namazı bozulur. Bu meseleye "muhazatı nisa= bayanların erkekler ise aynı hizada bulunması" meselesi adı verilir.
  Bayanlarımızın bu konuda son derece duyarlı olmaları lazımdır. Aksi takdirde bekledikleri sevap kazandıkları günahı karşılayamaz. Aslında kadınların cemaate katılmaları ekseriyetle mekruh görülmektedir. Bayanların mescidi evleridir. Kadınların kıldığı en faziletli namazın evlerinde kıldığı namaz olduğu bir hadis-i şerifte belirtilmiştir.
  Bu muhazat-ı nisa meselesine nerede olursa olsun mutlaka son derece dikkat etmek gerekir. Maalesef Ka'be'de kadınlar-erkekler bu hususa hiç dikkat etmiyorlar. Bu mesele kendilerine hatırlatıldığında "Burası Beytullah" diyorlar. Böyle şey olamaz, çok yanlıştır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadınlar neden erkeklerin Forum Tarih
Kadınların Dayak Yeme Nedenleri Ve Dayağa Verdiği Karşılıklar Konu Dışı Başlıklar 22 Aralık 2011
Atatürk neden kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiştir Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Hakkında Bilgi Genel Sağlık 7 Ocak 2011
Kadınlarda Yorgunluk - Kadınlarda Yorgunluk Nedenleri Nelerdir? Psikoloji 21 Aralık 2010
Kadınlar Neden Ağlar (Harika Bir Slayt) Slayt Gösteriler 12 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş