Kadınlar estetik, erkekler konfor peşinde!

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kadınlar estetik, erkekler konfor peşinde! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gözlüklerden kurtulmanın en etkili yolu, lazer. Peki, lazer yöntemini tercih edenler, niçin gözlüklerden kurtulmak istiyor? Tabii ki farklı nedenleri var
  Görmeyle ilgili pek çok sorunu gidermenin akla gelen ilk çaresi, gözlük. Ancak günümüzde görmeyle ilgili pek çok kusurun giderildiği lazer yönteminin tercih edilme oranı da artıyor. Lazer operasyonları dünyada 1987, Türkiye’de ise 1992 yılından beri yapılıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi bünyesinde hizmet veren Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Bozkurt Şener, Türkiye’de 25 milyon kişinin gözlerinin bozuk olduğunu, lazer yaptıranlarla ilgili istatistik bulunmadığını ancak şimdiye kadar yaklaşık 200 bin kişinin gözüne lazer yapıldığını tahmin ettiklerini belirtiyor.
  Lazerin gözlük ve lens kadar yaygınlaşmamasının nedeninin kişisel tercihlerden kaynaklandığına değinen Doç. Dr. Şener, “Bize gözlüklerinden kurtulmak için gelen kadınlar daha çok estetik kaygılar taşıyor. Erkeklerse gözlük ve lensin işlevsel olmadığından şikayet ediyor; örnek olarak da karlı, yağmurlu havalarda maça gittiklerinde rahat edememelerini veriyorlar” diyor.
  Deprem korkusu da etkili
  Kadınlar günlük hayatlarında gözlüğü en çok estetik kaygıyla istemediklerini dikkat çeken Doç. Dr. Şener sözlerine şöyle devam etti. “Lens kullanıcılarının sayısı gözlük kullanıcılarından daha az. Çünkü lens dikkatli kullanmayı, düzenli göz hekimine gitmeyi gerektiriyor. Kadınların ilk kaygısı güzel görünmek. Gözlüklerle kendilerini güzel bulmadıklarını ifade ediyorlar.
  Erkekler maç seyrederken, yazın denize havuza girerken zorlandıklarını belirterek gözlükten, lensten kurtulmak istiyor. Deprem sonrasında korku yaşayan bir grup da var. Onlar da depremden sonra gözlüklerini, lenslerini bulamayıp etrafı göremedikleri için lazer yaptırmak için geliyordu, hâlâ da geliyorlar.”
  KÖR OLMA RİSKİ VAR MI?
  Lazer uygulaması yaptırmaya karar verenlerin en sık sorduğu soru, lazerle operasyonun kör olma riski taşıyıp taşımadığı. Doç. Dr. Bozkurt Şener böyle bir tehlike olmadığını söylüyor, “Lazer teknolojisi 70-80 yıl öncesine dayanıyor. Bıçak yerine lazer kullanılması yeni bir teknoloji değil. Şu anda gözde kesi bile yapılmadığı düşünülecek olursa, kör olma riskinden bahsedemeyiz. İşlemi bu alanda deneyimli hekimler yapıyor. Göze lazer uygulaması yapacaksak 21 yaşın üzerindeki kişileri tercih ediyoruz. Çünkü göz numarasının ilerlemesi, 21 yaşından sonra duruyor.”
  LAZERİN BAŞARI KARNESİ
  Lazer operasyonlarının hangi göz kusurlarında ne oranda başarılı olduğu, lazerin uygulandığı 1992’den günümüze en çok tartışılan konulardan biri. Doç. Dr. Bozkurt Şener, başlıca üç görme kusurunda lazerin başarı karnesini hazırladı:
  Mİyop: Miyop olarak bilinen yakını görebilen, uzağı net göremeyen kişilerde başarı oranı hep yüksekti. Bu konuda dünyadaki tüm uygulamaların ışığında genel görüş miyoplarda 10 dereceye kadar başarı sağlandığıdır. Ancak gerçekten başarılı olacak numara 8’e kadar miyoplardır. Gözündeki kırma kusuru bir ve üstü olan numaralara lazer uygulanabilir.
  Hİpermetrop: Miyoplara göre daha az başarılı olmuştur, 6 dereceye kadar denilse de bu 4-5 derece arasında sınırlı kalıyor. Gözündeki kırma kusuru bir ve üstü olan numaralara lazer uygulanabilir.
  Astİgmat: 4 dereceye kadar başarılı olabiliyoruz. Bir derece ve üstündeki numaralara uygulanabiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadınlar estetik erkekler Forum Tarih
Estetikte erkekler kadınları solladı Güzellik & Bakım 13 Kasım 2008
Kadınlar Sevdiklerinden ne bekler ne İster? Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 26 Ocak 2017
Bir toplumda kadınların yeterli eğitim almamasının topluma etkileri Eğitim Bilgileri 10 Nisan 2016
Atatürk'ün kadınlara tanıdığı haklar konusundaki görüşleriniz nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey 17 Mart 2016
Kadınlara şiddet konulu kompozisyon Makaleler-Denemeler 4 Kasım 2015

Bu Sayfayı Paylaş