Kadınlar İçin Doğru Egzersiz Önerileri

'Diyet Beslenme' forumunda SeLeN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kadınlar İçin Doğru Egzersiz Önerileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzenli Egzersiz Yapmanın Faydaları - İdeal Kilo İçin Egzersiz Programı - Kadınlar İçin Egzersiz Önerileri  Günümüzde hepimizin egzersiz yapmaya daha önce olduğundan çok daha fazla ihtiyacı vardır. Birçok kişi bu gün bilgisayar başında bir işte çalışmaktadır ve gün boyu yeri miktarda fiziksel aktivite yapamaz. Düzenli egzersiz sağlıklı ve formda bir yaşamın ana koşullarından birisidir.

  Kadınlar İçin Egzersiz Önerileri

  Özellikle genetik bazı nedenlerden dolayı kadınlar kilolarına daha fazla özen göstermelidirler. Kadınların vücudundaki yağ kütlesi erkeklere oranla daha fazladır ve bu durum da kadınların daha çabuk kilo almasına neden olur. Eğer formumuzu korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak biz kadınlar egzersiz programımıza özen göstermeliyiz.

  Zaman egzersiz programı açısından çok önemli bir faktördür. Çoğumuzun oldukça stresli ve meşkul bir yaşamı olabilir. Bununla birlikte günde en az 3 gün 30 dakika olmak üzere spora zaman ayırılmalıdır. Herkesin bireysel ihtiyaçlarını karşılayabilecek mükemmek bir egzersiz türü yoktur. Bu nedenle formda kalmamıza yardımcı olacak egzersiz türlerini bir uzman yardımı ile bizim seçmemiz gerekir.

  Vücudunuz için doğru egzersiz hareketlerini uygulamak daha çabuk forma girmenize ve formonuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Örneğin yoga ve plates kadınların forma girmesinde oldukça etkili olabilecek egzersiz türleridir. Bu tür egzersizler vücudunuzun esnemesine ve belirli bölgelerdeki fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur. Aerobik ve dans sınıfları daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanıza yardımcı olır. Bununla birlikte ağrılık kaldırma egzersizleri de kaslarınızın güçlenmesini sağlar.

  Hiçbir egzersiz programı özellikle uzun bir süredir egzersiz yapmayan kişiler için başlangıçta kolay olmayacaktır. Egzersiz yapmaya başladığınız anda vücudunuzda değişiklikler gözlemlenmeye başlar ve vücudun bu değişikliklere uyum sağlamazı belli bir süre alır.

  İşte tüm yaştan kadınlara uygun bazı egzersiz önerileri:

  1-Size uygun bir egzersiz programı seçin ve hedeflerinizi belirleyin.

  2-Seçtiğiniz egzersiz programına ilişkin olarak mutlaka doktorunuza danışın ve onayını alın. Eğer bazı sağlık sorunlarınız varda doktorunuz egzersiz programınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir.

  3-Kilo vermek istiyorsanuz yeme alışkanlıklarınıza dikkat edin ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Düzenli bir diyet ve egzersiz programı kısa sürede forma girmenize yardımcı olacaktır.

  4-Egzersizler için uygun kıyafetleri seçin ve mutlaka egzersizlere başlamadan önce ısınma ve esneme hareketlerl yapın.

  5-Yemeğin ardından egzersiz yapmayın. Yemeklerden sonra mutlaka yiyeceklerin sindirilmesi için belli bir zaman bekleyin ve ardından egzersiz hareketlerinize başlayın.

  6-Kendinizi rahatsız hissediyorsanız egzersiz yapmayın. Bu durumda rahatsızlığınızın geçmesi daha uzun zaman alabilir.

  7-Egzersiz sırasında bol bol nefes alıp verin.

  8-Eğer egzersiz sürecinde bir yerinizde ağrı hissederseniz mutlaka egzersizi bırakın ve bir doktora danışın.

  9-Egzersizlerin ardından tekrar esneme ve ısınma hareketleri uygulayın.

  10-Egzersizlerin ardından kaslarınızı rahatlatmak için sıcak bir duş alın.

  11-Aceleci olmayın ve egzersiz programına başlar başlamaz iyi sonuçlarla karşılaşacağınızı hayal etmeyin. Vücudunuzun forma girmesi belli bir zaman alacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadınlar İçin Doğru Forum Tarih
2017 Dünya Kadınlar Günü İçin Mesajlar Güzel Sözler-Mesajlar 3 Mart 2013
8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Mesajlar Güzel Sözler-Mesajlar 3 Mart 2013
8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin En Güzel Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 3 Mart 2013
Kadınlar Günü İçin Sözler 2017 Güzel Sözler-Mesajlar 21 Şubat 2013
Kadınlar İçin Sözler Mesajlar Güzel Sözler-Mesajlar 14 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş