Kadınların seyahat etmeleri

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda Dine tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kadınların seyahat etmeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadınların seyahat etmeleri

  Bir kadının yanında; baba oğlan kardeş ve oğul gibi nikâhlanması müebbeden haram olan yakın hısımlarından biri veya kocası bulunmadıkça yolculuğa çıkması caiz değildir. Yolculuk müddetinin üç günden az olması veya daha fazla devam etmesi mahzuru ortadan kaldırmaz. Ancak günâhın artmasına veya eksilmesine te'sir eder.

  Üç gün veya daha uzun mesafeli bir yere yanında mahremi bulunmayan bir kadının yolculuk yapması büyük günâhlardan sayılmıştır.

  Peygamber Efendimizin Buhârî ve Müslim'den rivayet edilen bir hadîs-i şeriflerinde buyurulmaktadır ki: "'a ve âhiret gününe inanan bir kadın için yanında babası biraderi veya kocası yahut oğlu (gibi yakınlarından biri) bulunmadıkça üç günü aşan bir yolculuğa çıkması helâl değildir" Zevâcir c. 1 s.126.

  Kendisine hac farz olan zengin bir kadın bu kudsî yolculuğa yukarıda zikredilen yakın hısımlarından bir erkek veya kocası bulunmadıkça gidemez. İslâm bir farzın ifâsı için diğer bir farzı ihmâl etmeye müsaade etmemiştir.

  Bu vaziyet karşısında kadın nasıl hareket etmelidir? Bunun cevabında denilebilir ki: Kadın; baba birader ve oğul gibi yakın bir hısmının masrafını çekmek ve onu da hacca götürmek suretiyle hacca gidebilir. Başka türlü diğer kadınların arasına karışarak yahut bir komşusunun himayesinde veya nikâh düşen bir hısmının refakatinde hacca gitmesine cevaz verilmemiştir.

  Bu noktadan hareket ettiğimiz zaman birçok meselelerin hükmü gün ışığına çıkar. Bir veya birkaç kadının kalkıp da Mevlânâ Hazretlerinin türbesini yahut İstanbul camilerini veya falan memleketteki hısmını görmek için yolculuğa çıkması caiz görülmez. 'ın birliğine ve Ahiretin mes'uliyetine inanan bir kadın için takip edilecek yol ancak budur.

  Bir kadının hac ibâdeti için tek başına yolculuk yapması yasak olunca Almanya Fransa ve Amerika gibi ecnebî bir ülkeye her ne maksatla olursa olsun seyahat etmesinin caiz olmayacağı gayet açıktır. Ashabdan biri Peygamber Efendimize gelerek zevcesinin hacca gitmek üzere hazırlandığını kendisinin de harbe iştirak etmek için gönüllü asker yazıldığını haber vererek ne yapması gerektiğini sordu. Resûl-i Ekrem:
  "Git de karınla beraber haccet" buyurdu Riyâzü's-Sâlihin tercümemizin 987 rakamlı hadisinin mânâsına bakınız.

  İslam'da Kadın ve Aile Mehmet Emre s. 178...

  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadınların seyahat etmeleri Forum Tarih
Bir toplumda kadınların yeterli eğitim almamasının topluma etkileri Eğitim Bilgileri 10 Nisan 2016
Türk tarihi boyunca kadınların toplumdaki konumu nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Atatürk,Türk ve dünya kadınlarından ne beklemektedir? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı Yazı Örneği Makaleler-Denemeler 5 Şubat 2014
Kurtuluş Savaşında Kadınların Önemi ve Rolü Nedir Tarihi Bilgiler 10 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş