Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Nedir - Kadın Hastalıkları Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Nedir - Kadın Hastalıkları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Nedir - Kadın Hastalıkları Hakkında Bilgi

  Kadın Hastalıkları (Jinekoloji)

  Jinekolojik Kontrol ve amaçları

  Amaç: Jinekolojik kontroller ülkemizde halen rutine yerleşmemiştir. Yani birçok kadın hala bir problemi olduğunda jinekologa gider. Bu kontrollerin amacı özellikle rahim ve yumurtalıklarla ilgili sorunları ortaya koymak ve varolan sorunların takip edilmesidir. Bilindiği gibi rahim ve yumurtalıklar karın içinde yerleşmiş organlardır ve sorunları her zaman bir belirti vermeyebilir. İlaveten her ay sürekli değişim gösteren bu organlarda erken devrede saptanan sorunların önüne geçilmesi daha kolay olmaktadır.

  Ne zaman başlamalı ve ne sıklıkta yaptırılmalıdır ?

  İlk adet kanaması olan kızların senede bir defa kontrolü yeterlidir. Evlenmiş veya cinsel yaşamı başlamış olan kadınlarda ise 6 ayda bir jinekolojik kontrol yaptırması önerilmektedir. Herhangi bir sorun açısından takip yapılıyorsa bu aralıklar hekim tarafından sıklaştırılabilir.

  Jinekolojik kontrolde hangi organlar kontrol edilmektedir?
  Jinekolojik muayenede vagina dış ve iç bölgesi, rahim dış kanalı, rahim ve yumurtalıklar kontrol edilmektedir. Ayrıca her jinekolojik kontrolde meme muayenesi(memede kitle ve sıvı gelmesi kontrol edilir) ve tiroid bezi(guatr açısından) kontrol edilmektedir. Senede bir vaginal smear testi yaptırılması önemli bir konudur. Zira cinsel hayatı başlamış olan kadınlarda bu test özellikle rahim dış kanalı kanseri açısından kolay, ucuz bir testtir. Her jinekolojik muayeneye ilaveten jinekolojik ultrasonografi yapılması da önemlidir. Çünkü özellikle klolu kadınlarda rahim ve özellikle yumurtalıkların normal büyüklükte olup olmadığını bildiren en önemli yöntemdir.

  Kontrollerde hangi testler yapılmalıdır ?
  Herhangi bir sorun saptanmamışsa senede bir vaginal smear testi ve ultrasonografi muayeneye ilaveten yapılabilir. Menopozda ve 40 yaş üzerindeki kadınlarda senelik mamografi de yapılmaktadır. Özellikle yakınlarında meme kanseri saptanan kadınlarda 30 yaşından itibaren periyodik mamografi yapılması önerilmektedir. Bunun dışında soruna yönelik testler hekim tarafından size önerilecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Forum Tarih
Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Online Randevu Ağrı Tanıtımı 28 Ocak 2011
Kadın Doğum Hastalıkları Hipnozla Tedavi Olabilirler Genel Sağlık 3 Aralık 2010
Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Online Randevu Alma Gebelik ve Annelik 30 Kasım 2010
Kadında Üreme Sistemi Hastalıkları Nelerdir ? Genel Sağlık 31 Ekim 2010
Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Mardin Tanıtımı 19 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş