Kadın hakları yasası Pakistan'ı karıştırıyor

'Hukuk' forumunda NeslisH tarafından 24 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kadın hakları yasası Pakistan'ı karıştırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSLAMABAD - Yılda en az 1000 kadının namus cinayetine kurgittiği Pakistan'da, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in tecavüz yasasını değiştirme çabası İslamcıların ağırlıkta olduğu muhafazakâr muhalefeti ayaklandırdı. Kadınların tecavüze uğradığını kanıtlamak için dört 'dindar erkek şahit' getirmesi, aksi halde zina suçundan 100 kırbaç ya da recm cezasına çarptırılmasını öngören 1979 tarihli 'Hudud Yasası'nın kaldırılması için yeni yasa tasarı sunan Müşerref, Kuran'a hakaretle suçlandı.
  Müşerref'in meclise sunduğu 'Kadınları Koruma Tasarısı', 'dört erkek şahit' zorunluluğunu kaldırırken, ilk cinsel ilişki yaşını 16 olarak belirliyor. Oysa Ziya ül Hak'ın yürürlüğe soktuğu 'Hudud Yasası', kadınlarda ilk cinsel ilişki yaşı belirlemeyip sadece 'ergenliğe ulaşması gerekli' ifadesiyle yetiniyor. Yasayı ihlal eden kadınları ise kırbaç ve recme uzanan ağır cezalar bekliyor. Muhafazakâr İslamcı kesimler Hudud Yasası'na, 'Kuran ile şeriat yasalarını temel aldığı' için 'kutsal' gözüyle bakıyor. Bu nedenle, yasayı, kadın başbakan Benazir Butto dahil hiçbir Pakistanlı lider değiştirmeye cesaret edememişti.
  Meclisteki tartışmalarda, İslamcı muhalefet tasarının kopyalarını yırtarak, 'Müşerref'e ölüm' ile 'Allahuekber' sloganları attı. İslami Ulema Partisi lideri Maulana Fazlur Rahman, "Yasalaşmasını engelleyeceğiz" derken, altı partili İslamcı ittifakın başkan yardımcısı İkbal Baluç, "Hükümet, bu tasarı ve kadın hakları kisvesi altında, Kuran'dan sapıyor" eleştirisinde bulundu
   

Bu Sayfayı Paylaş