Kadın eşinin ailesiyle aynı evi paylaşmaya mecbur mu?

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 8 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kadın eşinin ailesiyle aynı evi paylaşmaya mecbur mu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadın eşinin ailesiyle aynı evi paylaşmaya mecbur mu?


  Gelin kocasının ana babasıyla aynı yerde kalmaya, onlara bakmaya (hukuken) mecbur değildir. Ama (diyaneten) hizmet etmesi tavsiye edilir.

  Gelin, Ayrı ev isteyebilir. Beyinin gücü yetmiyorsa aynı evde ayrı yaşayacağı oda bile isteyebilir. Bu odanın müstakil ev gibi özelliği de olacaktır...

  Gelin, Beyinin babasına, anasına hizmete etmeye, arzularına uymaya mecbur değildir. Ancak uyum göstermesi, anlayışlı davranması elbette idealdir. Bu da zorla olmaz.

  Ancak beyinin mutluluk ve huzuru hanımın da mutluluk ve huzuru olacağından bir hanımefendi mümkün olduğu kadarıyla beyinin ana babasına hizmette kusur etmemeye gayret gösterir, böylece ailenin mutluluğunu, huzurunu sağlamaya katkıda bulunmuş olur.

  Çünkü hiçbir evlad ana babasını ihmal etmez, muhtaç oldukları zaman onların hizmetine koşmaktan geri durmaz.

  Mutlaka ana babasına hizmet edecek, onların mutluluğuyla mutlu, mutsuzluğuyla da mutsuz olacaktır.

  Hanım hukuki hakkını kullanıp ta kayınvalide ve kayınpederine hizmetten uzak kalması beyinin mutsuzluğuna sebep olup sevgi azalmasına vesile teşkil edecektir. Bir hanım da, bunu istemez elbette.

  Kaldı ki bugünün gelinleri yarınların da kayınvalideleridirler. Onlar bugün kayın validelerini ihmal edince yarın kendilerinin de ihmal edilmeye müstehak olacakları aşikardır. Öyle ise hukuken olmasa da diyaneten istenen bu hizmet işlerini, gelinler ihmal etmemeli, bir gün kendilerinin de aynı şekilde hizmete, hürmete muhtaç hale geleceklerini unutmamalılar.

  Ayrıca bu gibi iyilikler karşılıklıdır. Bugün kendisi beyinin ana babasına hizmet eder, yarın da beyi kendisinin ana babasına hizmet eder. Hiç belli olmaz; kim kime ne zaman ne şekilde muhtaç hale gelecektir. Asıl vefa ve sadakat ta böyle günlerde belli olur zaten.

  Kaldı ki bu hizmetler de yabancıya değil; ana baba makamına kaim olan kayınvalide ile kayınbabaya yapılmaktadır. Öz ana baba olmasa da ana baba yerine geçenlerdir bunlar..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadın eşinin ailesiyle Forum Tarih
Kadın Sesinin Bitkiler Üzerindeki Etkisi Nedir? Doğa ve Bitkiler 3 Haziran 2011
Kadınlarda Saç Dökülmesi - Kadınlardaki Saç Dökülmesinin Nedenleri Güzellik & Bakım 28 Kasım 2010
Peygamber Efendimizin (asm) birden fazla kadınla evlenmesinin hikmeti Peygamber Efendimiz (S.A.V) 26 Nisan 2010
Kadın sesinin inanılması güç bir faydası Seviyeli-Ciddi Konular 4 Ağustos 2009
Kadın Eşinin Ailesine İyi Davranmalı İslamda Aile ve Kadın 13 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş