Kadının şefkati ve merhameti

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda Dine tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kadının şefkati ve merhameti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadının şefkati ve merhameti

  Kadının şefkati üzerinde durur musunuz? Ne zaman faydasız olur? Bedîüzzaman’ın bu konudaki yaklaşımı nasıldır?”


  Her şeyden önce şefkat ve rahmet Allah’a mahsustur ve Allah’ın sıfatlarıdırlar. Hiç şüphesiz yeryüzünü bir sevgi yumağına çeviren şey Allah’a ait olan bu güzel sıfatlardan başkası değildir.

  Kadında şefkat fıtrîdir yani yaratılıştandır ve kadın için sevap makinesi hükmündedir. Bedîüzzaman Hazretlerinin ifâdesiyle kadınlar şefkat kahramanıdırlar.1 Öyle ki kadın fıtrî şefkatiyle çocuklarını güzelce terbiye eder besler büyütür eğitir; böylece evinin çocuklarının annesinin babasının ve kocasının iyilik meleği olur ve büyük sevap kazanır.

  Fakat kadın şefkatini îmân ve sâlih amel ile beslemelidir. Aksi takdirde sînesindeki şefkat kendisine yük olur sevap değil azap getirir.

  Bedîüzzaman Hazretlerine göre bir annenin evlâdını tehlikeden kurtarmak için hiçbir ücret istemeden ruhunu fedâ etmesi ve hakîkî bir ihlâs ve fıtrî bir vazife ile kendini evlâdına adaması gösteriyor ki kadında gâyet yüksek bir kahramanlık vardır. Bu kahramanlıkla kadın hem dünya hayatını hem ebedî hayatını kurtarabilir.

  Fakat bazı kötü anlayışlarla o kuvvetli ve kıymetli seciye gelişmiyor. Ya da sû-i istimale uğruyor. Şöyle ki: O şefkatli anne çocuğunun dünya hayatı tehlikeye girmesin dünyada yükselsin faydalı bir insan olsun makamı mertebesi şânı şerefi iyi olsun diye evlâdı için her fedâkârlığı nazara alır her zorluğa katlanır. “Oğlum paşa olsun!” diye bütün malını verir oğlunu Avrupa’ya gönderir. Çocuğunun dînî terbiyesini ise ihmal eder. Düşünmez ki o çocuğun ebedî hayatı tehlikeye giriyor. Annelik şefkatiyle dünya hapsinden kurtarmaya çalışıyor fakat Cehennem hapsini düşünmüyor. Fıtrî şefkatin tam zıddı olarak o masum çocuğunu âhirette şefaatçi olacak bir konuma getirmek için çalışması gerekirken kendisinden dâvâcı olacak şekilde dinden ve ibâdetten uzak yetiştiriyor.

  Oysa ebedî hayata hazırlık yapmayan çocuk yarın mahşerde: “Niçin benim îmânımı takviye etmedin neden beni helâk ettin?” diye annesinden şikâyet edecektir. Oysa annenin kalbinde bulunan fıtrî şefkat böyle kendisinden şikâyetçi olunmayı hak etmemelidir. Öyleyse anneler ve kadınlar fıtrî şefkatlerini âhiret yurduna hazırlık mânâsı taşıyabilecek şekilde kullanmalıdırlar.

  Üstad Saîd Nursî Hazretlerine göre anneler şefkatlerini böyle âhirette işe yarayacak şekilde kullanmazlarsa cezâsını dünyada da çekiyorlar. Çünkü İslâm terbiyesini tam almayan çocuk annesinin hârika şefkatinin hakkını lâyıkıyla bilmiyor takdir etmiyor bu hârika şefkate lâyıkıyla karşılık vermiyor annesine karşı çok kusur ediyor annesini çok incitiyor çok kırıyor. Oysa eğer hakîkî şefkatini sû-i istimal etmeden bîçâre evlâdını ebedî hapis olan Cehennemden ve ebedî îdam olan dalâlet içinde ölmekten kurtarmaya çalışsa idi o evladın bütün iyiliklerinin ve ibadetlerinin sevabının bir misli annesinin amel defterine geçecekti. Nitekim şefkatini âhireti için kullanan ve evlâdını âhiret yurduna hazırlayan bir anne ölse bile amel defteri kapanmayacak evlâdının iyilikleri ile rûhuna nurlar yağmaya devam edecektir. Mahşerde de değil dâvâcı olmak bütün rûh-u cânı ile annesine şefaatçi olup ebedî hayatta ona mübârek bir evlât olacaktır.

  Bu vesileyle şefkati yerinde kullandığında değeri bir güne sığmayacak kadar yükselen kadınların kadınlar gününü tebrik ederim.

  SÜNNETLE YİRMİ DÖRT SAAT

  Peygamber Efendimiz (asm) buyuruyor ki:

  “Mü’minlerin imanca en olgunu huy itibariyle en güzel olanıdır. Hayırlılarınız kadınlarına hayırlı olanınızdır.” (Riyazu’s-Salihin 230) Bu hadis-i şerife göre sünnet olan günlük davranmışlarımız:

  1-Her hal ve her şartta îmânî olgunluğu elde etmeye çalışmak.
  2-Ahlâkı güzelleştirmek.
  3-Güzel huylar edinmek.
  4-Kötü huylardan sakınmak.
  5-İmânî olgunluğun ancak güzel huyla ifadesini bulduğunu unutmamak.
  6-Hayatta hayırlı olmayı hedef bilmek.
  7-Allah’ın rızasını ancak hayırlı olanın kazanabileceğini akıldan çıkarmamak.
  8-Kadınlara nazik kibar ve olgun davranmak.
  9-Hatası ne olursa olsun kadın hakkında kötü düşünceli olmamak.
  11-Kadını sıkça affetmek.
  10-Kadına karşı iyi niyet taşımak ve ihtiyaç duyduğu her yerde kadına yardımcı olmak.

  Dipnotlar:
  1- Lem’alar Germany 1994 Y.A.N. s. 201


  Süleyman Kösmene
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadının şefkati merhameti Forum Tarih
İlk Türk devletlerinde kadının konumu nasıldı? Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Tarih öncesi kadının yeri kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 5 Ocak 2016
Kurtuluş savaşında Türk kadınının katkıları kısaca nelerdir? Tarihi Bilgiler 4 Temmuz 2015
Atatürk döneminde Türk kadınının elde ettiği haklar kısaca madde madde Atatürk Hakkında Herşey 19 Mayıs 2014
Toplumda kadının sosyal hayatta yer alması hangi açıdan önemli? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş