Kadınının Dinde ki Uzerinde Ataerkil Kültürü

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda Dine tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kadınının Dinde ki Uzerinde Ataerkil Kültürü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kadınının Dinde ki Uzerinde Ataerkil Kültürü

  Ataerkil kültürü ve geleneksel aile kurumunu kendi cephesinden bir de din tamamlar bilindiği gibi. Ve kurulu kapitalist düzen, kadının ikici sınıf insan olmasını meşrulaştıran ve kutsayan dine karşı da mücadele edemez. Zira din, düzenini sürdürmede ve kitleleri manevi-kültürel yönden uyuşturarak denetim altında tutmada, burjuvazinin elinde bir başka temel önemde ideolojik ve kurumsal araçtır.

  Kapitalist düzeninin doğasına ve ihtiyaçlarına uydurulmuş biçimiyle din, burjuvazinin elinde son derece etkili bir silahtır. En devrimci döneminde bile burjuvazi dine karşı değil, fakat yalnızca onun feodal soyluluğun çıkarlarına hizmet eden biçimine karşı mücadele etti. Daha devrimci döneminde ve üstelik en rasyonel düşünen filozofları bile, tam da burjuva rasyonalitesinin bir gereği olarak, “din olmasaydı, onu icat etmek gerekirdi” diyebilmişlerdir ve bunu tam da halk kitlelerini daha kolay yönetebilme ihtiyacı ile gerekçelendirmişlerdir. Devrimci döneminde bile dine karşı tutumu bu olan burjuvazinin gericilik döneminde onu nasıl ele aldığı kendiliğinden anlaşılır. Kapitalizm yoksulluk ve cehalet, toplumsal acı ve aşağılanma üreterek böylece dini yaşatan nesnel koşulları sürekli üretmekle kalmaz, daha bir de çok yönlü öznel çabalarıyla dinsel ideoloji ve kurumlaşmaları sistemli biçimde güçlendirerek, onu düzeninin hizmetinde en etkin biçimde kullanmaya çalışır.

  Ama dinin bu ele alınışı ve kullanılışı, kadının özgürleşmesinin önüne bizzat burjuva sınıf düzeni tarafından dikilen bir başka temel önemde kurumsal engel demektir. Din karşısındaki konumu ve tutumu, burjuva düzeninin kadın sorununun çözümü önünde yapısal bir engel olarak durduğunun bir başka temel önemde kanıtıdır. Burjuva toplumunun ideolojik-kültürel dokusu organik bir bütün oluşturur. Burjuvazi doğası gereği bu bütüne dokunamaz, böyle olunca da onun kadına ilişkin gerici öğelerine de dokunamaz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadınının Dinde Uzerinde Forum Tarih
Kurtuluş savaşında Türk kadınının katkıları kısaca nelerdir? Tarihi Bilgiler 4 Temmuz 2015
Atatürk döneminde Türk kadınının elde ettiği haklar kısaca madde madde Atatürk Hakkında Herşey 19 Mayıs 2014
Türk Kadınının Kurtuluş Savaşına Katkıları Nedir Tarihi Bilgiler 16 Haziran 2011
Kurtuluş Savaşında Türk Kadınının Katkıları Tarihi Bilgiler 13 Haziran 2011
Cumhuriyetin İlanıyla Birlikte Türk Kadınının Elde Ettiği Haklar nedir Tarihi Bilgiler 19 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş