Kadılıtürk Köyü Boğazkale Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kadılıtürk Köyü Boğazkale Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Kadılıtürk Köyü Boğazkale - Kadılıtürk Köyü Hakkında Bilgiler - Kadılıtürk Köyü Resimleri  Çorum
  Bilgiler
  Nüfus 245 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19310
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Boğazkale
  Kadılıtürk, Çorum ilinin Boğazkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Kadılıtürk köyü yaklaşık 1900 ile 1920 yılları arasında çevre illerden gelen kişilerin önce Çorum Boğazkale ilçesine yerleşmişler ve burada geçim sıkıntısı yüzünden Kadılıtürk köyüne yerleşmişler ve kadılıtürk köyü oluşmuştur.Kadılıtürk köyü zaman içinde gelişerek 1990 yıllardan itibaren 21hane köyün kuzeyinde bulunan ve iki köyü birbirinden ayıran derenin diğer yakasındaki köye yerleşmişlerdir. Kadılıtürk köyünde tarihi eser değerinde bir eser yoktur.Sadece köye ilk yerleşenler tarafından yapılan tarihi değeri olmayan ve şimdi kullanılmayan bir cami mevcuttur. Sınırları Boğazkale ilçesine bağlı Yanıcak köyü, Y.Kadılı köyü,Evci Beldesi Sungurlu ilçesine bağlı Salman köyü ile kesişen sınırlar içerisinde yer almaktadır.

  Genelde kara ikliminin hüküm sürdüğü yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı Bölgenin yüksek kesimleri sonbahar-kış ve ilkbaharda kısmen sisli olup hakim rüzgar poyrazdır.Sungurlu asfaltı ile arasındaki yolun ocak şubat aylarında kar yağışından dolayı buzlanma meydana gelir.Fakat bu buzlanma 3-4 gün içersinde erir. Kadılıtürk Köyünün çevresi yer yer dağlık olup, köyün bir km. aşarsında ekilebilir alanlar mevcuttur bu alanlar yaz kış ekilebilmektedir. Köyde büyük olarak 1170 rakımlı Kale başı tepe mevcuttur. Kış aylarında fazla kar yağması nedeniyle çığ düşme tehlikesi olabilir. Kadılıtürk köyünde yer yer meşe ağaçları vardır bu ağaçlarda köylü halkının kışlık yakacağını karşılamaktadır. Ulaşım durumu asfalt yolla sağlanmış, başka ulaşım mevcut değildir. Sungurlu asfaltı üzerinden köye ulaşmak yaz kış mümkün olup hava şartlarından yollar etkilenmemektedir. Kadılıtürk Köyü’nün ekim alanının köy arazisine oranı ekim alanlarının daha fazla ve büyük çapta olduğu köy arazisinin ekim alanının 1/4 kadarını ancak kapsadığı ve yerleşim alanının hiç gelişme göstermediği sebebinin ise köyde iş oranının az olması nedeniyle devamlı olarak göçlerin olmasıdır.

  Not: Yapılan araştırmalar, köyün kuruluş tarihi ile ilgili sağlıklı bilgi vermemektedir. Köyün yaşlı kişilerinin beyanlarına dayanılarak yapılan tespitlerde; Atalarının doğum tarihlerine bakılırsa köyün kuruluş tarihi daha eskilere dayanmaktadır. İkinci konu köyün ikiye ayrılması değil, Kafkaslardan göç eden Çerkezlerin yerleşmesiyle iki köy oluşmuştur. Yeni Kadılı Köyü, Kadılıtürk Köyünün bölünmesi sonucu değil bu göç ile kurulmuştur. Kadılıtürk Köyünden, Yeni Kadılı köyüne göç daha sonraki yıllarda gerçekleşmiştir.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Çorum iline 79 km, Boğazkale ilçesine 16 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 245
  1997 305

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadılıtürk Köyü Boğazkale Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş