Kadıkırı Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kadıkırı Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Kadıkırı Köyü Merkez - Kadıkırı KöyüHakkında Bilgiler - Kadıkırı Köyü Resimleri
  Çorum
  Bilgiler
  Nüfus 447 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19000
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Merkez

  Kadıkırı, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih
  Köyün adı, eskiden oraların sahibi olan KADI(avukat) tarafından konulmuştur.İsmi geçen Kadı, bu köyde yaşayan genç bir kızı beğenerek dünür olmuş, başlık parası olarak da atıyla köyün etrafını gezerek köylülere "gezdiğim alanlar sizin olsun" der ve buraları köylüye dağıtır. Köyün isminin kaynağının böylece geldiği köy büyüklerinden yıllarca nakledilmiştir.Köyün tarihinin çok eski olmadığı arazilerin küçük küçük parçalara ayrılmamış olmasından anlaşılmaktadır.Köy Bulgaristan nüfus mübadelesi ve yine Bulgaristan Türk sürgünleriyle gelen göçmen ve Rusya sürgünleriyle gelen Kafkas çerkeslerinden oluşmuştur.Ancak Ankara Yolu'ndan köye dönerken sağdaki tepelikte eski köy yerleşimi olduğu bahsi geçen Kadı'nın burada ikamet ettiği buradaki ören ve hamam yerlerinden anlaşılıp büyüklerden rivayet edilmektedir.

  Kültür
  Köyde köye ilk gelenler 1864 yılında ki sürgünden gelen çerkezlerdir 7 hane gelmiştir Kafkasya taraflarından gelen çerkesler - Bulgaristan'ın çeşitli şehirlerinden gelen -halkımızın muhacir dediği- göçmenler ve yaşamaktadır. Bundan dolayı bilhassa yemek kültürü zengindir. Keşkek, Bulamaç, Çorum Mantısı, Çorum Beşlisi, Kolaç, Tandır Ekmeği, Çörek Ekmeği , Muhacir Çöreği yaygındır. Düğünlerde ise yöresel oyun olan SİNSİN ve ÇERKES OYUNU oynanır. 2 gün 3 gece süren bir düğün anlayışı vardır.

  Coğrafya
  Çorum merkezine Çorum Ankara Yolu üzerinden (İç Anadolu -Karadeniz Bağlantı Yolu) 16 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyde , Orta Karadeniz Bölgesi'nden dolayı geçiş iklimi görülmektedir. Bu iklimden ötürü de ürün veriminde yıldan yıla dalgalanmalar görülür.Yağış birim alanda 300mm - 401mm civarında ölçülmüştür.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 447
  1997 430

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Karşısında Çorum Organize Sanayi olduğu için sanayi sektöründe de çalışan gençlerimiz vardır.Hayvancılık gittikçe biraz daha ön plana çıkmış olup son yıllarda ahır hayvancılığına geçiş başlamıştır. Kısmen de olsa mera hayvancılığı da devam etmektedir.Köyümüz gerek bitkisel üretimde gerekse hayvansal üretimde teknoloyi çok iyi kullanmış bu yeniliği hem tarımsal mekanizasyona hem hayvancılık sistemine dahil ederek önemli ilerlemeler kaydetmiştir.Köylümüz tarımda müşterek kurmuş oldukları elektrikli sulama sistemleri ,köyün civarında ve köyün içerisinde bulunan ahır ve çiftlik gübrelerini kullanmalarıyla maliyeti düşürmeyi başararak kar-maliyet analizini en iyi şekilde yapmışlardır.Bunda bitkisel ve hayvansal üretimi entegre olarak yapmalarının önemi çok büyüktür.Ayrıca köyün kıraç arazisine düşünülen köy bazlı basınçlı sulama sistemi projesini faaliyete geçirmeleriyle kıraç arazilerimizin tamamı sulanabilme özelliğine sahip olacaktır. Avrupa'da çok verimli olmamasından ötürü Türkiye'de çok karlı olan meyvecilik ve sebzecilikle ilgili demonstrasyon çalışmaları yapılarak köyümüzde çiftçiler meyvecilik ve sebzeciliğe başlamışlardır.

  Muhtarlık
  2009- ...: Recep PEHLİVAN

  2004-2009: Ahmet PEHLİVAN

  1999-2004: Ahmet PEHLİVAN

  1994-1999: Ahmet PEHLİVAN

  1989-1994: Cemal DEMİR

  1984-1989: Hüseyin KÜÇÜK

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadıkırı Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş