Kadıgüllü Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kadıgüllü Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıkaya Kadıgüllü Köyü - Kadıgüllü Köyü Hakkında - Kadıgüllü Köyü Tanıtımı - Kadıgüllü Köyü Resimleri
  Kadıgüllü, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe
  Kadıgüllü Köyü'nün kimler ve ne zaman kurulduğuna dair tam net bir bilgi yoktur.Ancak konuşulan dil ve coğrafi yer adları çevre köylerden en çok Hisar Bey ve Akçadam'a benzemektedir.Köyün Horasan Türkmenleri tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Çiftçilerin yaptığı tarla sürme işlerinde Taşlı tarla mevkiinde temellerin bulunması köyün ilk yerleş kesinin burası olma ihtimalini gösterdiği gibi, göz ağacı denilen yerde olma ihtimalide yüksek ihtimaller arasındadır.  Şu anki köyün ilk bilinen yereleşkesi Camii'nin olduğu yerde eski damlı kara yapı bir camii olduğu yaşlı insanlar tarafından anlatılan bir bilgidir. Bu camii yıkılarak Köyümüz Eşrafından rahmetli Hacı Hasan YILDIZ tarafından Ahşap camii ve minaresinin yapıldığı yine köyümüz yaşlılarının söylediği şeyler arasındadır.Bu camii de yıkılarak yerine şu anki camii ve büyük minare yapılm ıştır.  Köyümüze köy halkının tamamı aynı anda gelmemiştir.Bazı kabilelerin Yozgat'ın merkez köylerinden göçtüğü tahmin edilmektedir.Kabileler arası fizyolojik ve etimolojik farklılıklar ve yerleşmede aynı obaları kullanması bu kanaati doğrulamaktadır.


  Köyün büyük ihtimallere dayalı olarak bölgenin Dulkadir Beyliğine bağlı olduğu dönemde yazır Türkmenleri tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir.1929 yılındaki ekonomik sıkıntılar dolayısı ile Köyümüzden Akdağmadeni'n Alicik Köyü ve Ami tekkesi Köyüne göçün olduğu söylenmektedir. Hatta şu an köyde yaşayan bazı sülalelerin akrabalarının bu köylerde yaşadığını eski köylüler söylemektedir.


  Yine aynı yıllarda Yazı kaplancı Köyün'den Kadıgüllü Köyü'ne göç olduğu bilinmektedir.Şu an köyde yaşayan Hacı Ağal gil buradan göç edenlerdendir.


  Köyümüz Sarıkaya ilçesine bağlanana kadar Akdağ İlçesine bağlı kalmıştır. 1902 yıllarındaki tapu tahrir defterine göre Akdağ ilçesi Yozgat ili Ankara eyaletine bağlıdır.Yozgat'ın Cumhuriyetle beraber il olması ile Ankara'dan ayrılmıştır.


  Kadıgüllü Köyü Halkı Sosyal ve Dini yapısı güçlü gelenek ve göreneklerine bağlı bir halktır.Gerek cenaze gerek düğün,nişan gerekse diğer etkinliklerde son derece takdire şayan bir dayanışma içerisindedir.


  Kültür

  Köyde arap aşı ve madımalak aşı meşhurdur.

  Coğrafya

  Yozgat iline 120 km, sarıkaya'ya 30 km uzaklıkdadır

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 937
  1997 2496

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyümüzün web sitesi : www.kadigullukoyu.net

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi , http://www.kadigullukoyu.net/  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadıgüllü Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş