Kaburga kemiği ağrısı nasıl geçer

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kaburga kemiği ağrısı nasıl geçer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaburga kemiği ağrısı nasıl geçer
  kaburga kemiği ağrısı tedavisi
  kaburga kemiği ağrısı

  Sırt kemiği denen omurgalardan başlaya*rak, göğüs kemiğine kadar uzanan kemik*lere kaburga kemikleri (costa) denir. İn*sanlarda yassı, kıvrık ve her iki yanda on ikişer tane olmak üzere 24 kaburga kemiği vardır. Bu kemiklerin araları, interkostal adalelerle birbirine bağlanarak kapanmış ve böylece göğüs içindeki organları ko*ruyan göğüs kafesini (Thorax) meydana getirmişlerdir.

  Üstteki 7 kemik, esas kaburga kemikleri olarak bilinir ve iman tah*tası da denen göğüs kemiğine yani, ster-num’a bağlıdırlar. Geride kalan 5 tane ka*burga kemiğinden üstteki üçü, kendinden önceki kemiğe bağlanır, gerideki iki ke*mik, hiçbir yere bağlanmaz, uçları ser*besttir.

  Bazı durumlarda, boyun kemiği diye bili*nen, göğsün en yukarısında yer alan fazla bir kaburga kemiği, dokulara baskı yapa*rak ağrıya neden olabilir. Kaburga kemikleri, dışardan baskı ile kar*şılaşınca, örneğin dayak yendiğinde, çat*layabilir. Genellikle trafik kazalarında vü*cudun üstünden bir şey geçmesi gibi du*rumlarda kırılır. Eğer kaburga kemiğinin kırık olma ihtimali varsa hemen röntgen çektirilmelidir. Nefes alınca çoğalan ağrı genellikle kırık belirtisidir. Kırık bir kabur*ga kemiği, geniş bir plasterle sarılmak ve*ya bütün gövdeyi alçıya almak suretiyle tedavi edilebilir.


  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kaburga kemiği ağrısı Forum Tarih
Bir insanda kaç tane kaburga kemiği vardır kısaca Sağlık Merkezi 1 Şubat 2017
İnsan Vücudu Kaburgalar ve Görevi Konu Dışı Başlıklar 25 Ekim 2011
Osmanlı Kaburga Dolması Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 3 Mayıs 2011
Kaburga Dolması Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 23 Aralık 2010
Mardin Usulü Kaburga Dolması Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 2 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş