Kabotaj bayramı neden kutlanır

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kabotaj bayramı neden kutlanır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kabotaj Bayramı nedir
  Kabotaj bayramı niçin kutlanır
  Kabotaj bayramı ne zaman kutlanır
  Kabotaj bayramı tarihi

  Ülkemizde her yıl 1 temmuzda Kabotaj Bayramı kutlanır. Bir çoğumuzun adına bile yabancı olduğu veya sadece kulaktan dolma bilgilere sahip olduğu Kabotaj Bayramında ne olmuştur acaba? Kabotaj kelimesi ne demektir, Kabotaj Bayramı neden kutlanır gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız bu yazımızda.

  Deniz ve denizci bayramı da denilen Kabotaj Bayramı, bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

  Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

  Fransızca kökenli bir kelime olan Kabotaj, bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkı demektir. Türkiye’de 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

  Her yıl ülkemizde 1 temmuzda kutlanılan Kabotaj Bayramı maalesef toplumumuzun çoğunluğu tarafından bilinmiyor. Umuyoruz ki, bundan sonra ülkemizde Kabotaj Bayramı çok daha bilinçli kutlanır ve bütün vatandaşlarımız denizlerimizin, kıyı ve sahillerimizin önemini daha iyi kavrar ve çok daha bilinçli sahip çıkarız bu eşsiz hazinelerimize.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabotaj bayramı neden Forum Tarih
Kabotaj ve Deniz Bayramı Ne Demektir Özel Gün ve Geceler 23 Haziran 2012
Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Nasıl Kutlanıyor Özel Gün ve Geceler 5 Nisan 2011
Kabotaj bayramının önemi nedir Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
Kabotaj bayramı hakkında bilgiler Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
Kabotaj bayramında neler yapılır Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş