Kabotaj bayramı hakkında bilgiler

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kabotaj bayramı hakkında bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kabotaj bayramı nedir nasıl kutlanır,
  kabotaj bayramının önemi

  kabotaj bayramı hakkında bilgi

  Fransızca kökenli bir kelime olan Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkı demektir. Türkiye'de 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

  Kabotaj; Bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

  Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabotaj bayramı hakkında Forum Tarih
Kabotaj bayramı hakkında bilgi Özel Gün ve Geceler 27 Mart 2011
Kabotaj ve Deniz Bayramı Ne Demektir Özel Gün ve Geceler 23 Haziran 2012
Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Nasıl Kutlanıyor Özel Gün ve Geceler 5 Nisan 2011
Kabotaj bayramının önemi nedir Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
Kabotaj bayramında neler yapılır Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş