Kabotaj bayramı hakkında bilgi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kabotaj bayramı hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kabotaj bayramı ne zaman
  kabotaj bayram hakkında bilgi
  kabotaj bayram tarihi
  kabotaj


  kabotaj bayramı

  [​IMG]

  Bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

  Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

  Fransızca kökenli bir kelime olan Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkı demektir. Türkiye'de 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kabotaj bayramı hakkında Forum Tarih
Kabotaj bayramı hakkında bilgiler Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
Kabotaj ve Deniz Bayramı Ne Demektir Özel Gün ve Geceler 23 Haziran 2012
Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Nasıl Kutlanıyor Özel Gün ve Geceler 5 Nisan 2011
Kabotaj bayramının önemi nedir Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011
Kabotaj bayramında neler yapılır Özel Gün ve Geceler 2 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş