Kablosuz elektriğe ne dersiniz

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda eLBiSTaNLee tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. eLBiSTaNLee

  eLBiSTaNLee Yeni Üye

  Kablosuz elektriğe ne dersiniz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kablosuz Elektirige Ne Dersiniz


  Üzerinde çalışılan yeni bir teknoloji sayesinde evimizdeki tüm elektirik kabloları tarih olabilir.


  Intel, geleceğin iş ve internet dünyasına "yön verecek" yenilikçi teknolojileri ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen Intel Geliştiriciler Forumu'nda (IDF) tanıttı.Forumda, "ultra" taşınabilir dizüstü işlemciler, Yahoo ile ortaklaşa geliştirilen televizyondan internet, eylül ayında piyasaya sürülecek yeni işlemciler ve elektriğin kablolara gerek kalmadan iletilmesi üzerine geliştirilen projeler gibi birçok farklı çalışma forum katılımcılarına anlatıldı.

  İnternetin, Yahoo ve Intel işbirliğiyle televizyon ekranlarına taşındığı "Widget Channel" projesinin, izleyicilerin televizyon programlarını tamamlayacak web tabanlı uygulamalarla etkileşime girmelerini ve seyretmelerini sağlayacak.

  Ayrıca, Intel'in, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar veya şarja ihtiyaç duyan benzer tarzdaki cihazların elektrik prizine ihtiyaç duymadan şarj olabilmesine imkan tanıyan projeyi de hala geliştirme aşamasında. Bu teknoloji, aynı frekansta rezonansa giren elektrik bobinlerinin belirli bir mesafeden birbirine enerjiyi aktarabilmesi prensibini kullanıyor. Intel araştırmacılarının IDF'de sergilediği düzenekte, bir metre uzaktaki enerji kaynağından 60 watt'lık bir ampulü yakacak kadar enerjinin aktarımı başarıyla tamamlandı. İlk başta sahip olunan enerjinin yüzde 75'i de kaybedilmeden tutulabildi. Buda gelecekte kablosuz olarak elektrik aktarımı için önemli bir adım.

  Ayrıca, Intel'in eğitim, sağlık, ekonomi ve çevreye ilişkin ihtiyaçları karşılamak amacıyla teknolojiyi kullanan yenilikçi fikirler için 4 adet 100 bin dolarlık ödül vereceğini de bildirdi
   

Bu Sayfayı Paylaş